Dodaj komentarz

Odkryto w Bułgarii złoty koralik sprzed 6500 lat

złoty koralik z epoki miedzi niedaleko Pazardżik

Znaleziony złoty koralik, fot.Dimitar Kjosemarlijew/Reuters

Bułgarscy archeolodzy odkryli w południowo-zachodniej części kraju, maleńki koralik sprzed 6500 lat. Ich zdaniem jest prawdopodobnie najstarszy artefakt wykonany ze złota na świecie.

Do odkrycia doszło pod koniec lipca, w jednym z domostw na stanowisku archeologicznym na obrzeżach niedaleko miasta Pazardżik w południowo-zachodniej Bułgarii. Koralik mierzy zaledwie 4 mm i waży zaledwie 0,15 (0,005 uncji). Rzemieślnik, który wykonał koralik musiał pracować na początku epoki miedzi, kiedy to po raz pierwszy ludzie zaczęli wytwarzać przedmioty z miedzi i złota. Zdaniem archeologów koralik powstał ok. 4500-4600 r. p.n.e i może być starszy o 200 lat od biżuterii znalezionej w 1972 roku w nekropolii w Warnie. – Nie mam wątpliwości, że jest starszy niż złoto w Warnie. – mówi Jawor Bojadżijew prof. z Bułgarskiej Akademii Nauk, który kierował wykopaliskami.

zlota bizuteria z nekropoli spod Warny

Biżuteria ze starożytnej nekropoli z Warny sprzed 4500-4200 r.pn.e. fot. wikimedia commons

Jeśli dalsze badania to potwierdzą, to będzie oznaczać, że złoty koralik jest najstarszym artefaktem wykonanym ze złota na świecie. – To bardzo ważne odkrycie. Ten mały kawałek złota, jest na tyle ważny, aby mógł znaleźć swojej miejsce w historii. – dodał prof. Bojadżijew. Niezwykły koralik znajdzie jako eksponat w Muzeum Historycznym w Pazardżiku.

Koralik znaleziono na stanowisku archeologicznym niedaleko wsi Junacyte nad rzeką Marica, na którym istniała niegdyś osada założona w ok. 6000 r. p.n.e. przez ludzi na wysokim stopniu rozwoju cywilizacyjnego przybyłych z Anatolii. Była to osada o charakterze miejskim i zajmowała powierzchnię ok. 10-12 hektarów i prawdopodobnie była osłonięta murem o wysokości 2,8 metra. W czasach świetności miało powierzchnie ponad 100 tysięcy metrów kwadratowych.

osda Junacyte Bulgaria reuters 1

Stanowisko archeologiczne w pobliżu wioski Junacyte, fot. Reuters

Podczas prac archeologicznych prowadzonych od 2008 roku znaleziono nie tylko ślady domostwa, ale też warsztaty rzemieślnicze i narzędzia, które wskazują o wysokim poziomie rozwoju umiejętności technicznych. Znaleziono łącznie ponad 150 ceramicznych figurek przedstawiających ptaki, co może oznaczać, że mieszkańcy oddawali im cześć. Trzeba dodać, że miasto jest też starsze o ponad 1000 lat od cywilizacji sumeryjskiej w południowej Mezopotamii. Na podstawie śladów archeologiczny stwierdzono, że miasto zostało zniszczone w wyniku najazdu plemion indoeuropejskich z północnego wschodu.

vAutor: Jacek Czubacki

Na podstawie: ReutersDailymail

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: