Dodaj komentarz

10 niezwykłych zatopionych kościołów

zatopione koscioly

Fot. wikimedia commons

Kościoły wydobywające z głębi jezior i rzek, zostały niegdyś zalane przez ludzi, wskutek budowania zapór i zbiorników. Zapomniane i porzucone, dzisiaj tworzą malownicze krajobrazy i są jednymi z największych oraz najciekawszych atrakcji turystycznych.

1. Kolonialny kościół Santiago w Quechula w Meksyku

meksyk-chiapas-santiago-church 1

Świątynia Santiago w Quechulaf w meksykańskim stanie Chiapas, fot. David von Blohnt

Świątynia Santiago w miejscowości Quechula w dzisiejszym meksykańskim stanie Chiapas, została zbudowana w 1564 roku przez mnichów sprowadzonych przez dominikanina Bartolomé de Las Casasa. Świątynia ma długość 56 m , szerokość ponad 12 m oraz wysokość 14 m. Spodziewano się, że w tym regionie nastąpi gwałtowny wzrost ludność. W miejscowości nie było stałego oddelegowanego księdza, więc duchowni przybyli z klasztoru znajdującego się w mieście Tecpatan

Świątynia Santiago znajdował się na ważnym szlaku komunikacji na tzw. drodze królewskiej, która została stworzona przez hiszpańskich konkwistadorów. Jednak epidemie nękające te okolice w latach 1774-1776 doprowadziły do wyludnienia i ostatecznie wielu mieszkańców opuściło Quechula. Świątynia została zalana i znalazła się głęboko pod wodą w 1966 roku podczas budowy, w tym miejscu tamy i sztucznego zbiornika wodnego Nezahualcóyotl.

meksyk-chiapas-santiago-church 2

fot. David von Blohnt

Po raz pierwszy wyłoniła się z wody w 2002 roku. Poziom wody był wtedy tak niski, że ludzie mogli nawet wejść do środka. Rok temu w październiku (w artykule „Susza w Meksyku odsłoniła kościół sprzed 450 lat”, rekordowa susza spowodowała, ze kościół odsłonił się znów w całości. Susza spowodowała obniżenie się koryta rzeki Grijalva o 25 metrów, a za tym idzie obniżenie poziomu wody w zbiorniku Nezahualcóyotl. Obecnie wielu ciekawskich osób, turystów przypływa tutaj łodziami, aby zobaczyć te niezwykłe ruiny świątyni.

2. Kościół Altgraun w jeziorze Reschen

Kościół św. Katarzyny Curon

Kościół św. Katarzyny w Rechsen, fot. Pinterest

Kościół św. Katarzyny powstał w XIV-wieku w miejscowości Curon (Graun). Kilkaset lat później na początku lat 20 XX-wieku, we włoskim Tyrolu przy granicy z Austrią planowano stworzyć sztuczny zbiornik oraz tamę. Dopiero w lipcu 1950 roku zrealizowano ten plan. Wyniku budowy zatopione dwa małe miasteczka Graun i Reschen, wcześniej wysiedlając mieszkańców. Pod wodą zniknęły 163 budynki, w tym także średniowieczny kościół Altgrau. Tak o to w ten sposób powstał sztuczny zbiornik Lago di Resia/Reschensee.

Kościół św. Katarzyny w Rechsen Zima

Kościół św. Katarzyny w Rechsen w zimie, fot. Pinterest

Dzisiaj z wody wyłania się wyłącznie wieża zegarowa zabytkowego kościoła, która znajduje się sześć metrów ponad powierzchnią wody. Zbiornik i wieża zegarowa są symbolem regionu Val VenostaWedle legendy, gdy zimą jezioro zamarza to można wieczorami usłyszeć dźwięk dzwonów dobiegający z wieży.

3. XIX-wieczny kościół w Mawrowie w Macedonii

Mavrovo_lake_church_summer

Kościół św. Mikolaja w Mawrowie, fot. wikimedia commons

Mawrowo to niewielka miasteczko w zachodniej Macedonii. Jest też jednym z górskich kurortów. To w tej miejscowości wybudowano w 1850 roku, niewielki kościółek prawosławny św. Mikołaja.

kosciol sw mikolaja mawrowo fot ancji flickr

Kosciół św. Mikołaj w Marowie fot . Ancji/flickr.com

Świątynia przetrwała zaledwie 153 lata, po tym w 1953 roku jak lokalne władze zdecydowały się na utworzenie źródła słodkiej wody. Kościół został zalany. Jednak w ostatnich latach co roku, w okresie suszy ruiny kościoła wyłaniają się stopniowo z głębin.

4. Kościół w Potosi w Wenezueli

kościół w Potosi wenezuela

Kościół w Potosi, fot. Pinterest

Potosi to niewielka miejscowość w stanie Tachira w Wenezueli. Została założona przez hiszpańskich kolonizatorów w XVI wieku. W tym samym wieku powstał też kościół pod wezwaniem świętego Izydora Oracza. W latach 80. XX wieku liczyła już 1200 mieszkańców. Władze lokalne postanowiły w 1985 roku wybudować tamę La Honda, która spowodowała miasteczko zostało zalane wraz z kościołem.

potosi kosciol tachira gob ve

Ruiny kościoła w Potosi, Fot. tachira.gob.ve

Jedynie wieża znajdowała się nad powierzchnią wody. Od 2010 roku, z powodu suszy po gwałtownym ociepleniu powierzchni oceanów zwanym El Niño, kościół zaczął powoli wyłaniać się z jeziora. Okazało się, że została z niego tylko wieża i fasada.

5. Sobór św. Mikołaja w Kalazinie Rosji

sobór św. Mikołaja w Kalazinie lata 30. XX

Sobór św. Mikołaja w Kalazinie lata 30. XX, fot. wikimedia commons/krokhino.ru

Sobór św. Mikołaja w Kalazinie został wybudowany w 1696 roku, z kolei późnoklasycystyczna dzwonnica wzniesiona został dobudowany na przełomie XVIII i XIX wieku. Jest w całości ceglana, pięciokondygnacyjna, zdobiona bogatą sztukaterią, zwieńczona cebulastą kopułą, przechodzącą w iglicę z krzyżem. Jej łączna wysokość wynosi 74,5 metra. W latach 30. XX wieku władze stalinowskie, które wcześniej zamknęły znajdujące się w tej samej dzielnicy cerkwie, planowały przebudować ją na wieżę spadochronową.

sobór św. Mikołaja w Kalazinie obecnie pinterest

Widoczna wieża soboruy św. Mikołaja, fot. Pinterest

Ostatecznie w 1939, w czasie budowy retencyjnego Zbiornika Uglickiego, sobór św. Mikołaja został rozebrany, zaś najniższa kondygnacja dzwonnicy zalana wodami powstałego sztucznego jeziora. Wznosząca się ponad poziomem lustra wody dzwonnica jest jedynym śladem dawnego istnienia na zalanym terenie ośrodka miejskiego. Po rozpadzie Związku Radzieckiego zrobiono z niej atrakcję turystyczną, ponownie zawieszając na niej dzwony i usypując sztuczną wysepkę, by ochronić obiekt przed działaniem fal. 22 maja 2007 roku została tu po raz pierwszy od kilku dziesięcioleci odprawiona liturgia.

 

6. XVIII-wieczna cerkiew w Krohino

sobor krohino przelom XIX XX wiek

Cerkiew w Krohino przełom XIX i XX wieku, fot. wikimedia commons/krokhino.ru

Cerkiew Narodzenia Krohino powstała ok. 1790 r. nad rzeką Szeksną, lewym dopływie Wołgi. Świątynia została zalana w 1980 roku, gdy władze radzieckie budowały w pobliżu hydroelektrownie. Pomimo tego wciąż trzyma się na powierzchni wody.

cerkiew krohino autor Yaro UA flickr

Cerkiew krohino, fot. Yaro UA/flickr.com

Od kilka lat są podejmowane są starania, aby odbudować cenny zabytek, ale z powodu złego stanu technicznego szanse są niewielkie. Dziś świątynia jest atrakcyjną turystyczną. Niektórzy wierzą, że w jej ruiny straszy.

7. Romański kościół w San Román de Sau

kościół w San Román de Sau fot Pinterest

Kościół w San Román de Sau, fot Pinterest

Romański kościół w miasteczku w San Román de Sau został konsekrowany w 1062. Podczas trzęsienia ziemi w XV wieku kościół mocno ucierpiał, ale został później odnowiony i powiększony. W latach 60. XX wieku rozpoczęto budowę zbiornika, co wiązało się z zalaniem wodą miasteczka San Román de Sau, w tym także romański kościół.

kościół w San Román de Sau w okresie suszy. Fot. Josep Enric

W okresie suszy kościół w San Román de Sau jest widoczny w całej okazałości. Fot. Josep Enric

Kilka lat wcześniej przeniesiono mieszkańców budując „nowe” San Román de Sau oraz nową świątynie. Ze zbiornika Sau pobierana jest woda pitna dla Barcelony i Girony. Wskutek obniżenia poziomu wody ruiny starej świątyni są widoczne w pełni w okresie dłuższej suszy.

8. Kościół św. Rozalii w Indiach

kosciol indie hassan

Fot. Pinterest

Katolicki kościół św. Rozalii w pobliżu indyjskiej wioski Hassan w stanie został zbudowany ok. 1860 roku. W 1960 roku postanowiono zbudować zbiornik Hemavathy, z tego powodu przeniesiono mieszkańców wioski.

indie koscioly hassan odsloniety

Fot. tuzkehind.net

Kościół jest zatapiany w okresie deszczów monsunów, by potem znów wyłaniać się z głębi na powierzchnie

9. Zatopiony kościół w Gearmani w Rumunii

geamana-romania-church pinterest

Wieża kościoła w Geamanii widoczna nad powierzchnią wody. fot Pinterest

Germania była niegdyś malowniczą wioska w pięknej dolinie Gór Zachodniorumuńskich w Transylwanii. Wieś w latach 70. XX była bogata i zamieszkiwało ją ok. 400 rodzin . Niestety nagle zmieniło się, gdy w 1977 roku rumuński dyktator Nicolae Ceausescu poszerzenie wydobycia miedzi w kopalni w Rosia Poieni. Była to wówczas największa w Rumunii i druga w Europie odkrywkowa kopalni miedzi. Decyzja okazała się tragiczna dla mieszkańców, ponieważ rząd postanowił, że dolinie zostanie zalana, a w niej powstanie zbiornik na ścieki z kopalni. Rok później przesiedlono mieszkańców do pobliskiej wioski Lupsy. Natomiast Germania zniknęła pod taflą toksycznych odpadów. Do dziś w dolinie można zobaczyć pozostałości po wiosce. Wieża kościoła, który niegdyś stał na wzgórzu, jest widoczna ponad lustrem wody, gdzieniegdzie wystają także dachy domów. Kolor zbiornika jest niezwykły ze względu na obecność w wodzie cyjanku oraz innych

10. Kościół w Mediano w Hiszpanii

kosciol w Mediano

Kościół w Mediano, fot. wikimedia commons

Kościół w Mediano, położony w hiszpańskiej prowincji Huesca powstał w XVI wieku. Świątynia wraz wsią została w 1974 roku zalana na skutek budowy zbiornika ze słodką wodą o tej samej nazwie.

mediano church superstock

Kościół w Mediano, fot. superstock.com

Ostatni mieszkańcy opuścili ten teren gdy woda zaczynała już dostawać się do ich domów. Obecnie widoczny jest wieża kościelna, ale czasem, gdy stan wody jest niski wyłania się w całości

 

Autor: Jacek Czubacki


źródła:

Atlas Obsura – The Drowned Church of Potosi

The Basement Geographer – Kalyazin’s Flooded Belfry: The Bell Tower of St. Nicholas Church

The Hindu – Holy Rosary Church near Hassan

Scribol – 7 Incredible Drowned Churches

Amusing Planet – Geamana, The Romanian Village Flooded by a Toxic Lake

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: