Dodaj komentarz

Turyści odkryli na hawajskiej plaży pradawne petroglify

hawaje petroglify Oahu Waianae 3

Petroglify odkryte na hawajskie wyspie Oahu, fot. Hawaii’s Department of Land and Natural Resources

Dwójka turystów podczas spaceru po hawajskiej plaży odkryła odsłonięte przez morze pradawne petroglify. Zdaniem specjalistów mogły zostać wyrzeźbione przez rdzenną ludność hawajską ok. 400 lat temu.

Do odkrycia doszło miesiąc temu na hawajskiej wyspie Oahu w pobliżu wioski Nene’u, kilkadziesiąt kilometrów na zachód od stolicy Honolulu. Dwójka turystów z Teksasu Lonnie Watson i Mark Louviere po obejrzeniu zachodu słońca, wracając spacerowała po plaży. W pewnej chwili spostrzegli na skałach dziwne znaki. Jak się później okazało, były to petroglify.

hawaje petroglify Oahu Waianae 2

Fot. DLNR

Na miejsce przybyli miejscowi archeolodzy, a także przedstawiciele Hawajskiego Departamentu do spraw Ziemi i Zasobów Naturalnych (Hawaii’s Department of Land and Natural Resources – DLNR). Już wcześniej na Hawajach znajdywano petroglify, ale te są niezwykłe, ponieważ powstały bezpośrednio na plaży. Łącznie znaleziono ich 17. Pokrywały 60% plaży Waianae. Każdy z petroglifów ma 1,5 m długości, a większość z nich przedstawia ludzkiego postacie wraz z widocznymi dłoniami i palcami. – To jest bardzo ekscytujące dla mnie. Dorastałam w pobliżu tej plaży, a teraz jako archeolog mogę je pierwszy raz zobaczyć. – mówi miejscowa archeolog Alton Exzabe z pochodzenia Hawajka. Zadaniem badaczy petroglify zostały wyrzeźbione przez Hawajczyków na długo przez przybyciem na wyspy angielskiego żeglarza Jamesa Cooka.

hawaje petroglify Oahu Waianae 4

Fot. DLNR

Zastanawiające jest jakie miały znaczenie petroglify dla rdzennych mieszkańców? Naukowcy w tej kwestii mają podzielone zdania. Część z nich uważa, że to było jakiejś święte miejsce, w którym odprawiano rytuały, a inne, że są to jakieś symbole. Według Glen Kila rdzennego mieszkańca wyspy, którego rodzina mieszka tu od wielu pokoleń, petroglify symbolizowały dawnych przodków. Znalezione petroglify różnią się od pozostałych. Ze względu na to, że Hawaje były wyizolowane od polinezyjskich wysp, to spowodowało wytworzenie się niezwykłej hawajskiej kultury. Niestety na jej temat wciąż niewiele wiadomo.

hawaje petroglify Oahu Waianae 1

Fot. DLNR

Innym problem dla badaczy jest określenie wieku, kiedy mogły powstać. Niektórzy archeolodzy uważają, że petroglify powstały ok. 400 lat temu, opierając się na wieku zwietrzeliny w piaskowcu. Nawet przy najnowszych technikach badań może być niemożliwe określenie ich wieku powstania.

hawaje petroglify Oahu Waianae 5

Fot. DLNR

Nowo odkryte petroglify zostały ponownie zatopione i zasypane piaskiem przez morze. Miejscowe pilnują tego miejsca przed ciekawskim, którzy mogliby je zniszczyć. Badacze planują w przyszłości wyeksponować znalezisko, by można było je oglądać, ale nie dotykać, ponieważ są ważną częścią kultury hawajskiej.

Na podstawie: Smithsonian MagHawaii News NowDHNR

Autor: Jacek Czubacki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: