Dodaj komentarz

W rejonie Gorzowa Wlkp. odkryto szkielet nosorożca sprzed ok. 100 tys. lat

szczeka-nosorozca-Stephanorhinus-Gorzow-Wlkp

Szczęka nosorożca, fot. Urszula Ratajczak

W trakcie budowy drogi S3 koło Gorzowa Wielkopolskiego (woj. lubuskie) znaleziono niemal kompletny szkielet nosorożca sprzed ok. 100 tys lat. Jest to jedno z najbardziej unikalnych znalezisk w Polsce.

Do odkrycie doszło w maju tego roku, gdy robotniczy podczas budowy podwójnego pasa drogi krajowej S3 koło Gorzowa Wielkopolskiego. Odsłonięto osady dwóch kopalnych jezior pochodzących z interglacjału emskiego (sprzed ok. 132-115 tys. lat) oraz kości nosorożca. Niestety, część z nich, jak się okazało, została już wywieziona na nasypy budowlane. Powiadomiono o tym geologów z Dolnośląskiego Oddziału Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego, którzy po przybyciu podjęli prace wykopaliskowe.

kości nosorożca Boguslaw Przybylski

Kości nosorożca, fot. Bogusław Przybylski

Badaczom udało się oczyścić i zabezpieczyć pozostałe kości. Podczas trzech ekspedycji znaleziono ich łącznie 100 kości wraz z fragmentem zwietrzałej czaszki i pełnym zestawem zębów. Szkielet był jednak pozbawiony rogu, który prawdopodobnie uległ rozkładowi. – To jedyny tak kompletny szkielet nosorożca znaleziony w Polsce. – mówi dr Bogusław Przybylski z Państwowego Instytutu Geologicznego – Oddziału Dolnośląskiego we Wrocławiu, który kierował pracami.

Fragment stopy nosorożca (paliczki palców). Fot. Adam Kotowski

Fragment stopy nosorożca – paliczki palców., fot. Adam Kotowski

Kości zostały zabezpieczone, a następnie przekazane do Zakładu Paleozoologii Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie zostały zbadane przez dr. hab. Krzysztofa Stefanikowa oraz mgr. Adama Kotowskiego.

Zęby nosorożca. Fot. Adam Kotowski

Zęby nosorożca, fot. Adam Kotowski

Wedle wstępnych badań na podstawie uzębienia stwierdzono, że są to szczątki nosorożca z wymarłego gatunku ciepłolubnego nosorożca z rodzaju Stephanorhinus. Żył ok. 100 tys. lat w interglacjale eemskim, czyli w okresie ocieplenia między zlodowaceniami. Interglacjał ten poprzedzał ostatnie zlodowacenie na ziemiach Polski, a klimat był wówczas znacznie cieplejszy niż dziś.

Stephanorhinus-kirchbergensis-Jaeger-by-Flerov

Stephanorhinus kirchbergensis, źródło: rhinoresourcecenter.com

Zdaniem badaczy nosorożec był dorosłym osobnikiem. Najprawdopodobniej utonął w jeziorze, które próbował pokonać. O gwałtownej przyczynie śmierci świadczą resztki pożywienia zachowane na zębach, znalezione podczas oględzin ssaka. Możliwe, ze uda się zrekonstruować dietę nosorożca.

Oprócz szkieletu nosorożca natrafiono również na kość śródręcza zwierzęcia z rodziny jeleniowatych. Na podstawie cech morfometrycznych uznano, że jest to pierwsze w Polsce znalezisko kopalnego daniela Dama dama. Udało się zabezpieczyć oba znaleziska, a także pobrano tysiące próbek osadów jeziornych, co umożliwi przeprowadzenie dokładnych badań paleośrodowiskowych. Dzięki temu, będzie można określić w jakich warunkach żyły oba gatunki ssaków. Jedyny niemal kompletny szkielet

Naukowcy zabezpieczyli oba szkielety i pobrali ponad Dzięki temu będą mogli przeprowadzić dokładniejsze badania paleośrodowiskowe, lepiej określić warunki, w jakich oba gatunki ssaków żyły. Kości odkrytego nosorożca są świetnie zachowanie, więc badacze planują zrekonstruować zwierzę. Kopia odkrytego nosorożca zostanie zaplanowana w formie modelu na ekspozycji w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego

Na podstawie: Uniwersytet Wrocławski, , Gazeta Lubuska,  Państwowy Instytut Geologiczny

Autor: Jacek Czubacki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: