Dodaj komentarz

Egipska mumia kapłana okazała się kobietą

Mumia z Muzeum Narodowego Warszawie Fot. Olek Leydo

Mumia z Muzeum Narodowego Warszawie podczas badanie tomograficznego, fot. Olek Leydo

Naukowcy badający domniemaną mumię egipskiego kapłana Hor-Dżehutiego z Muzeum Narodowego w Warszawie dokonali sensacyjnego odkrycia. Okazuje się, że mumia kapłana jest tak naprawdę kobietą.

Zabalsamowane ciało kapłana przebadała trójka polskich archeologów, bioarcheologów i doktorantów z Uniwersytetu Warszawskiego: Wojciech Ejsmond, Marzena Ożarek-Szilke i Kamila Braulińska. Braulińsk.. Pracowali pod okiem specjalistów onkologów i radiologów z Międzynarodowego Centrum Onkologii Affidea w Otwocku w ramach Warsaw Mummy Project.

Zdjęcie roentgenowskie mumii Fot. Łukasz Kownacki ECZ

Zdjęcie roentgenowskie mumii Fot. Łukasz Kownacki/ECZ

Na początku poddali mumie badaniu tomograficznemu. Wynik okazał się zaskakujący. – Po przeprowadzeniu badań tomograficznych okazało się, że szkielet domniemanego kapłana ma bardzo delikatną budowę, co jest dość nietypowe dla mężczyzny. To był pierwszy sygnał, że nie mamy do czynienia z osobą, o której wspomina napis na trumnie, w której złożono zmarłego – mówi Marzena Ożarek-Szilke, archeolog i antropolog fizyczna, jedna z trzech autorów badań.

Obraz uzyskany na podstawie skanowania tomograficznego. Fot. Łukasz Kownacki ECZ 2

Trójwymiarowy obraz zyskany na podstawie skanowania tomograficznego. Fot. Łukasz Kownacki/ECZ

Kolejnym dowodem świadczącym, że jest to ciało kobiety, jest brak męskiego członka. W starożytnym Egipcie ten organ również był poddawany mumifikacji. Ponadto wykonano trójwymiarową rekonstrukcje ciała zmarłej kobiety w 3D, bez odwijania mumii. Na uzyskanym modelu są wyraźnie widoczne długie ramiona, kręcone włosy oraz zabalsamowane piersi ukryte pod bandażami. Zmierzono też kości, które również świadczą o tym że jest to kobieta. Choćby mała średnica głowy kości udowej. Mumia też pochodzi ze starszego okresu niż do tej pory sądzono. Wiadomo, że zmarła kobieta miała ok. 20-30 lat. Nie wiadomo póki co na zmarła i jakie funkcje pełniła, być może też mogła być kapłanką.

Obraz uzyskany na podstawie skanowania tomograficznego. Fot. Łukasz Kownacki ECZ

Na podstawie skanowania tomograficznego, widać włosy mymii Fot. Łukasz Kownacki/ECZ

Mumia ze sarkofagiem trafiła do Polski w XIX wieku za sprawą Stanisława Kostka Potockiego – ministra oświaty, który zbierał starożytne kolekcje. Już wtedy podejrzewano, że jest to „mumia niewiasty”. Dopiero w okresie międzywojennym polskim archeologom udało rozszyfrować hieroglify na sarkofagu i na podstawie tego opisu uznano, że mumia należy do mężczyzny, egipskiego kapłana Hor-Dżehutiego, który żył żył w 1 poł. I w. p.n.e. –  1 poł. I w. n.e.. Miał być pisarzem miejskim i zarządcą Dżeme (okolice Medinet Habu w Tebach Zachodnich) oraz kapłanem Horusa-Thota, miejscowego świętego, czczonego w okresie grecko-rzymskim.

Jak widać wcześniejsze oparcie się na hieroglifach na sarkofagu okazało się błędne w tym wypadku. Może to oznaczać, że ciało kobiety w starożytność mogło zostać umieszczone lub zamienione zamiast ciała Hora-Dżehutiego lub co jest najbardziej prawdopodobne jej ciało zostało włożone do sarkofagu dopiero w XIX wieku podczas handlu antykami, w celu osiągnięcia większych zysków.

Polscy naukowcy zaprezentowali wyniki swych badań na Światowym Kongresie Badań nad Mumiami w Limie w Peru.

Źródło: Radio ZET

Autor: Jacek Cubacki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: