Dodaj komentarz

Znaleziono pierwsze dowody na legendarną chińską „Wielką Powódź”

Wielki Yu i chinska Wielka Powodz

Chiński obraz przedstawiający cesarza Yu ogarniający powódź, źródło: chineseschool.com

Ludzie od dawna zastanawiali się nad opowieściami o Wielkim Potopie. Czy były rzeczywiście prawdziwymi wydarzeniami czy też zwykłym mitem zakorzenionym w wyobraźni? Mit ten występował w wielu starożytnych kulturach m.in. w biblijnym przekazie o Arce Noego, czy w dawnych hinduskich tekstach. Niedawno na łamach magazynu „Science” opublikowano nowe badania geologiczne dotyczącej legendarnej chińskiej „Wielkiej Powodzi” tzw. Gun-Yu sprzed 4 tys. lat. Miała trwać dwie dekady i doprowadzić do pojawienia się chińskiej dynastii Xia oraz stać się mitem założycielskim Chin. Znalezione pierwsze dowody wskazują, że rzeczywiście mogło do niej dojść.

Emperor-Yu

Rycina przedstawiająca cesarza Yu, pochodzi z lat ok. 1225 – 1264, autor: Ma Lin. Znajduję się w zbiorach Muzeum Narodowego w Tajwanie Źródło: wikimedia commons

Zgodnie z chińską legendą o „Wielkiej Powodzi” (Gun-Yu) miało dojść ok. 2200 roku. Jeden z chińskich królów Yu, przedstawiany był jako władca idealny, wzór pracowitości, usłużności i pobożności. Każdy poddany Yu miał dostęp do jego pałacu i mógł zwrócić się do władcy ze skargą.

Według podań jego największym wyczynem była regulacja rzek dokonana poprzez budowę systemu kanałów i grobli, która uchroniła Chiny od katastrofalnej powodzi. Przypisuje mu się także pokonanie zagrażającego Chinom ludu Miao i podział kraju na 9 prowincji.Do dziś krokiem Yu nazywa się charakterystyczny chód wykonywany w ludowej religii chińskiej podczas składania ofiar. To spowodowało, że Yu stał się cesarzem i założycielem dynastii Xia.

Legenda stała się mitem założycielskim Państwa Środka. Jednak w ostatnich latach wielu badaczy i historyków zaczęło kwestować legendę, nie tylko istnienie powodzi jak i dynastii Xia.

wawoz Jushi Wu Qinglong

Wawóz Jishi, fot. Wu Qinglong

Niedawno przeprowadzono badania geologiczne nad rzeką Huang He (Żółtą Rzeką) w prowincji Qinghai w wąwozie Jishi i poddano analizie także szczątki 14-dzieci, które znaleziono w sedymentach naniesionych przez rzekę ze stanowiska archeologicznego w Laijing (25 km od wąwozu Jishi), aby sprawdzić ile jest prawdy w legendzie.

szkielety z Laijing powodz

Szczątki ludzkie z stanowiska Laijing, fot. Cai Linhai

Badacze ustalili, że doszło do potężnego trzęsienia ziemi, a następnie osunięcie się ziemi, które stworzyło naturalną tamę na rzecze. W ciągu 6-9 miesięcy zebrało się około 15 bilionów litrów (4 bilionów galonów) wody zbierało się za tamą Wzbierająca woda w końcu przerwała tamę i spowodowała kolosalną powódź. O katastrofalne powodzi mają świadczyć ślady na Żółtej Rzec wskazujące, że poziom wód rzeki był 38 metrów wyższy niż jest obecnie. Na szczątkach dzieci znaleziono resztki błota popowodziowego.

diagram jak wylala Zolta Rzeka

Schemat przedstawiający jak mogła wyglądać powódź ok 1920 r. p.n.e., autor: Wu Qinglong

Na podstawie datowanie radiowęglowe kości, ustalono, że dzieci zmarły ok. 1920 r. p.n.e., co wiąże się z pojawieniem się kultury Erlitou – kultury z wczesnej epoki brązu. Przedstawiciele tej kultury mieli żyć w czasach panowania dynastii Xia – Po raz pierwszy znaleźliśmy dowody na tak wielką powódź. Pokazują one, że dynastia Xia mogła rzeczywiście istnieć. Jeśli miała miejsce Wielka Powódź, to prawdopodobnie istniała również dynastia Xia, gdyż są one ze sobą nierozerwalnie związane – mówi profesor David Cohen z Narodowego Uniwersytetu Tajwańskiego. Uczeni są zdania, że dynastia Xia, która dała początek chińskiej cywilizacji musiała powstać kilka wieków później ok 1900 r. p.n.e.

Wstępne wnioski i analizy nie zamykają definitywnie sprawy. Będą potrzebne kolejne badania do weryfikacji.

Na podstawie: Science MagEarth and Science News

Autor: Jacek Czubacki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: