Ching Shih – od prostytutki do wpływowej kobiety pirat

Ching Shih - piratka

Ching Shih, źródło: Pinterest

Ching Shih była niegdyś prostytutką, która porzuciła najstarszy zawód świata, stając się na początku XIX wieku jedną z najgroźniejszych kobiet – piratem na całym morzu Południowochińskim. Pod jej dowództwem Flota Czerwonej Flagi urosła w siłę, zaczynając od tradycyjnego łupienia mniejszych jednostek, przez egzekwowanie wszelakich danin od kupców, po plądrowanie i grabienie miast wzdłuż wybrzeża. Była nie do pokonania. Ostatecznie po wielu negocjacjach otrzymała amnestię od chińskiego rządu, utrzymując swoje bogactwa i wpływy.

Niewiele wiadomo o wczesnym życiu Ching Shih. Wiadomo, że naprawdę nazywała się Shi Yang Gu i urodziła się w chińskiej prowincji Guangdong. Pracowała jako prostytutka w jednym z portowych domów publicznych w Kantonie. Jej życie nagle się zmieniło w 1801 roku, gdy w wieku 26-lat Shi została porwana przez ludzi Zheng Yi – mającego sławę chińskiego pirata. Miał on potężną flotę i sporów łupów. Zheng Yi nie tyko lubił napadać i plądrować statki czy miasta, ale był też kobieciarzem. Po pół roku zaproponował jej małżeństwo, w zamian Ching chciała mieć połowę zysków z łupów. Niebawem Ching stanęła u boku jednego z najstraszliwszych piratów Dalekiego Wschodu.

Portrait-of-Ching-Shih

Portet Ching-Shih, źródło: annebonnypirate.com

Ching razem z mężem zjednoczyła w jedna koalicję, do tej pory konkurujące ze sobą kantońskie floty pirackie. W przeciągi sześciu lat, armada rozrosła się z 200 do 600, a ostatecznie do 1500 jednostek, na których służyło 60 tysięcy ludzi, stając się z jednej z najpotężniejszych flot pirackich, która była znana w Chinach jako Flota Czerwonej Flagi. Wpływy tej potężnej armady rozciągały się od wysp Malezji aż do Półwyspu Koreańskiego.

Chinese-Junk-Ship

Jeden z okrętów Floty Czerwonej Flagi, źródło: Pinterest

16 listopada 1807 roku podczas tajfanu zginął na morze jej mąż Zheng Yi, a Ching Shi hczyli „Wdowa po Zhengu” stanęła osobiście sama na czele floty. Ponadto zmusiła 21-letniego syna Chang Pao do pomaganiu jej w zarządzaniu flotą. Młody pasierb szybko zyskał jej uznanie dzięki inteligencji, odwadze i umiejętnościom walki, by zostać jej zastępcą. Jej flota dopuszczała się wszelkich pirackich czynów – od tradycyjnego łupienia mniejszych jednostek, przez egzekwowanie wszelakich danin od kupców, po plądrowanie i grabienie wiosek wzdłuż wybrzeża. Była kapitanem z charakterem, bezlitosna, ale sprawiedliwa. Wśród swoich podwładnych wprowadziła żelazną dyscyplinę. Za nieposłuszeństwo rozkazom dowódców floty, rabowanie miast, które regularnie płaciły trybut piratom, oraz gwałcenie pojmanych kobiet groziła kara śmierci. Za próbę ucieczki karano ucięciem ucha.

Ching Shih w walce

Ching Shih w walce, źródło: Pinterest

Działalność Ching Shih, z wiadomych względów, nie podobała się państwom, które dalekowschodnie morza uważały za wyłączną strefę wpływów. Dlatego też bardzo szybko zawiązał się sojusz Brytyjczyków, Portugalczyków i Chińczyków pod przywództwem cesarza Quing. Koalicjanci jednak ugięli się przed piracką armadą. Połączona flota chińsko-portugalska przegrała w 1808 roku z kretesem u wybrzeży Guadong. Sami Chińczycy stracili na rzecz Ching 63 okręty wraz z załogami. Jeńcy mieli dwa wyjścia – przyłączyć się do niezwyciężonej Ching lub ponieść śmierć. Większość wybrała oczywiście to pierwsze rozwiązanie. Kwo Lang, dowódca chińskiej floty, po wielkiej przegranej popełnił samobójstwo.

Kanton miasto portowe  i głowna kwatera piracka Wikimedia Commons

Kanton miasto portowe i głowna kwatera piracka Wikimedia Commons

Ching ciagle rosła w siłę. Zmęczony ciągłym stanem wojny cesarz, po kolejnych przegranych, wysunął w 1810 roku propozycję amnestii. Wybrała się do rezydencji gubernatora generalnego Kantonu, Zhang Bai Linga, aby pertraktować. Gubernator w obawie przed kolejnymi krwawymi walkami, zgodził się niemal na wszystkie warunki Ching Shih. W zamian za pokój i porzucenie pirackiego życia, kobieta wynegocjowała zarówno dla siebie, jak i dla swojej załogi, zupełną amnestię oraz zachowanie całego majątku. Dodatkowo Chiny musiały obiecać, że każdy z jej bandery będzie mógł wstąpić do cesarskiej marynarki wojennej.

Ching Shih przeszła na „emeryturę” w wieku 35 lat. Mimo pirackiej przeszłości dostała tytuł szlachecki – została „Panią mocą cesarskiego dekretu”. Po po pewnym czasie wyszła za mąż za swojego pasierba – Changa Po, który także przestał się trudnić pirackim zajęciem. Ching Shih założyła kasyno i dom publiczny w Kantonie. Zmarła w 1844 roku w wieku 69 lat.

Autor Jacek Czubacki


Literatura:

Marek Perzyński, Zawód pirat, wyd. Finna, Gdańsk 2012

Angus Konstam, The History of Pirates, 1999

David Cordingly, Pirates: Terror on the High Seas, from the Caribbean to the South China Sea, Handcover, 1997

Reklamy

One thought on “Ching Shih – od prostytutki do wpływowej kobiety pirat

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s