2 Komentarze

W jaskini Foissac znaleziono „Madonnę z epoki kamienia”

figurka neolityczna kobiety z jaskinii Foissac

Jaskinia Fossaic i paleolityczna figurka sprzed 20 tys. lat, fot. Sébastien du Fayet de la Tour/Grotte de Foissac

W najsłynniejszej jaskini Foissac w południowej Francji, jeden z jej konserwatorów znalazł niezwykłą paleolityczną figurkę kobiety z kości tura. Figurka pochodzi sprzed ok. 20 tys. lat i jest jednym z najciekawszych znalezisk w ostatnim czasie.

Jaskinia Fossaic (fr. Grotte de Foissac) znajduję się 1,5 km na południe od miejscowości o tej samej nazwie we francuskim departamencie Aveyron w regionie Midi-Pyrénées. Została odkryta w przez archeologów w 1959 roku. Znalezionej w niej sieć wielokilometrowych podziemnych strumieni. Jaskinia była użytkowana najprawpodobnie po raz ostatni 5 tys. la temu, ponieważ wskutek osunięcia się ziemi wejście do jaskini zostało zasypane. Jaskinia jest dostępna dla turystów od 1973 roku od czerwca do października.

W lipcu jeden z konserwatorów Grotte de Foissac Sebastien du Fayet de la Tour, konserwator odbywał rekonesans. W pewnym momencie znalazł w odzie nietypowy przedmiot, który okazał się paleolityczną figurkę. – Od razu, machinalnie, wypłukałem ją w wodzie i wtedy dopiero zauważyłem na niej niezwykłe nacięcia, nie kilka czy kilkanaście, ale bardzo wiele, wręcz setki, które tworzą wyraźny obraz – mów odkrywca de la Tour. Figurka zachowała się w doskonałym stanie. Przedstawia kobietę i mierzy 10 cm. Figurka została poddana analizom i licznym badaniom. Za pomocą datowanie radiowęglowego wykazano, że pochodzi sprzed 20 tys. lat. Została wykonana z kości paliczka żubra lub tura za pomocą jakiegoś narzędzia z krzemienia.

paleolityczna figurka kobeity Grotte de Foissac

Figurka „Madonny z epoki kamienia” z jaskinii Fossaic. Naciecie wskazują, że prawdopdobnie trzyma w rękach dziecko fot. Sébastien du Fayet de la Tour/Grotte de Foissac

Ciekawe są też charakterystyczne nacięcia przedstawiające dokładnej ciało, korpus, włosy. Na twarzy figurki widać też rodzaj tatuaży. Prawdopodobnie mogła być to oznacza przynależność do danego plemienia lub roli społecznej. – Układ nacięć jest taki, że sprawiają one wrażenie, jak gdyby ta kobieta trzymała w ramionach dziecko, niemowlę lub jakieś zwierzę, w taki sposób, w jaki malarze przedstawiają Madonnę z Dzieciątkiem. Część figurki jest starannie wypolerowana, na razie nie wiadomo, jakim narzędziem, można to będzie stwierdzić dopiero pod mikroskopem – wyjaśnia odkrywca de la Tour.

Już wcześniej podczas prac archeologicznych w jaskini Fossaic znajdywano, wiele całych i fragmentów glinianych naczyń, kamiennych narzędzi, a nawet odcisk stopy dziecka w glinie z neolitu. W 2006 roku Sebastien du Fayet de la Tour wraz z ojcem Alainem przypadkowo odkryli w niej malowidła z okresu paleolitu. Są niestety mocno zniszczone z powody wapiennych nacieków, ale można na niej zobaczyć choćby podobizny bizonów.

W paleolicie najczęściej wykonywano figurki przypominające zwierzęta, rzadziej ludzi. Wyjątkami są choćby Wenus z Willendorfu w Austrii. Z kolei „Madonna z epoki kamienia” jest uniwersalna i jest jednym z najciekawszych znalezisk w ostatnim czasie.. Figurka ma być podana jeszcze dalszy analizom, a następnie zostanie zaprezentowana turystom do końca sezonu.

Na podstawie: Le FigaroAncient Origins

Autor: Jacek Czubacki

2 comments on “W jaskini Foissac znaleziono „Madonnę z epoki kamienia”

  1. Dlaczego nazwano tą figurkę Madonną skoro to nazwa stosowana najczęśćiej do religii chrześcijańskiej? Ciekawy artykuł 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: