Dodaj komentarz

Odkryto nieznaną kondygnacje na zamku w Olsztynie k. Częstochowy

old castle ruins in Olsztyn, Czestochowa, Poland

Zamek w Olsztynie koło Częstochowy, fot. Pinterest

Archeolodzy podczas prac wykopaliskowy w ruinach w Olsztynie koło Częstochowy (woj. śląskie) odkryli nieznaną do tej pory kondygnacje w baszcie studziennej. Natrafiono na studnie, która zaopatrywała w wodę całą warownię.

Prace archeologiczne była prowadzone na tzw. zamku dolnym po wschodniej stronie warowni. Studnia znajdowała się w baszcie studziennej na głębokości 10. Ma wymiary 2 na 2 m. Została wykuta w skale na przełomie XIV i XV wieku. Nie była użytkowana już ponad 400 lat. Według źródeł historycznych oraz dokumentacji z 1632 roku studia została zakopana, a następnie zasypana ziemia, kamieniami i drewnem. – Jesteśmy pierwsi od trzech wieków, którzy oglądamy tę studnię. –mówi dr Czesław Adamik, który kierował pracami. Studnia mogła kiedyś sięgać 160 metrów w głąb skały. Według podań z XVI wieku, studnia miała nigdy nie wysychać.

Waldemar Deska PAP 1

Odkryta studnia w baszcie studziennej w zamku Olszytnie, fot. Waldemar Deska PAP

Są to nie pierwsze odkrycie archeologów na zamku w Olszytnie. Rok temu w listopadzie udało się odsłonić ślady trzech filarów mostu, zarys wieży bramnej i baszty studziennej. W przyszłości studnia ma być udostępniona dla turystów. – W tej chwili mamy projekt przystosowania tej baszty studziennej na potrzeby turystów. W niej mają w przyszłości być wystawione eksponaty, które zostały wydobyte na zamku – powiedziała Joanna Szydłowska z zarządu Wspólnoty Gruntowej Właścicieli Zamku Olsztyn.

Waldemar Deska PAP 2

Odkryta studnia w baszcie studziennej w zamku Olszytnie, fot. Waldemar Deska PAP

Zamek w Olsztynie jest malowniczo położony na wapiennych skałach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ruiny zamku są ważną częścią szlaku turystycznego „Orlich Gniazd”, w skład którego wchodzą zamki rozlokowane wzdłuż dawnej południowo-zachodniej granicy Królestwa Polskiego.

Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1306 r., z akt drugiego procesu biskupa krakowskiego Jana Muskaty z 1306 roku, wytoczonego mu przez arcybiskupa gnieźnieńskiego, Jakuba Świnkę. Z historią zamku wiąże się dwa ważne wydarzenia. To w tym miejscu w okrągłej wieży górnego zamku król Kazimierz Wielki skazał na śmierć głodową wojewodę poznańskiego Maćko Borkowic. Scenę zamknięcia w lochu przedstawił na obrazie z 1873 roku Jan Matejko.

W 1587 roku miała miejsce udana zamku przed najazdem austriackich wojsk pod wodzą arcyksięcia Maksymiliana III Habsburga, który był pretendentem do tronu polskiego. Obroną zamku dowodził wówczas starosta Kacper Karliński. Jego kilkuletni syn wraz z piastunką został wcześniej porwany, a następnie zostali wystawiano pod zamek na pierwszą linię ognia. Niestety w trakcie walk syn zginął. Wydarzenie to zostało opisane wspomniane w twórczości Władysława Syrokomli i Aleksandra Fredry.

Wbrew temu co głosi wielu historyków, zamek nie popadł ruinę w czasie w potopu szwedzkiego (1655-56), ale dużo wcześniej. – XVII-wieczny lustrator chodził po obiekcie mocno zniszczonym, ówczesny starosta Mikołaj Wolski, krótko mówiąc słabo dbał o zamek w Olsztynie, koncentrując się na ulubionej rezydencji w Krzepicach – wyjaśnia na koniec dr Hadamik.

Obecnie ruiny zamku od 1964 roku należą do Wspólnoty Gruntowej w Olsztynie. Wspólnota planuję zagospodarować dolny zamek i odtworzyć dwie komnaty, a na jednej z kondygnacji miała by powstać sala wystawowa.

Na postawie PAP, NowyZabytek.pl

Autor: Jacek Czubacki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: