Dodaj komentarz

Amerykańska studentka znalazła w Irlandii XII-wieczną broszę

Omey-Island-Connemara-brooch

Brosza o kształcie latawca z XIi wieku, znaleziona przez amerykańską studentkę na wyspie Omey, fot. Irish Times

Amerykańska studentka podczas wycieczki w Irlandii na plaży znalazła niezwykła broszę w kształcie latawca z XII wieku. Jest też jednym z niewielu tego typu znalezisk w Irlandii.

Odkrycia broszki dokonała McKenna McFadden amerykańska studentka filmoznawstwa pochodzenia irlandzkiego. Była na sześciotygodniowym zorganizowany przez Uniwersytet Nowojorski podczas, którego studenci poznawali irlandzką historie, kulturę oraz język. Pod koniec lipca raz była na zorganizowanej wycieczce na niewielkiej wyspie Omey leżącej w zachodniej Irlandii, w hrabstwie Galway w regionie Connemara.

Wybrzeze-wyspy-Omey-autor-Jonathan-Wilkins

Wybrzeże wyspy Omey, autor fotografii Jonathan Wilkins, źródło: http://www.geograph.ie/photo/4601466

Młoda studentka spacerowała po plaży i nagle coś przykuło jej wzrok. Na początku nie zdawała sobie jaki cenny przedmiot znalazła. – Razem z kolegami szukaliśmy króliczych nor. U wylotu jednej z nich znalazła broszę i ją podniosłam. Spojrzałem, że jest ładna i ktoś musiał ją zgubić. – mówi McFadden. Do dziewczyny podszedł archeolog z 30-letnim stażem Michaea Gibbons, który kierował wycieczką. Był bardzo zaintrygowany przedmiot i prosił by zgłosić w Galway znalezisko rzeczoznawcy Jimowi Higginsowi.

Okazało się, że jest to brosza z XII wieku o kształcie latawca. Była przymocowana do płaszcza lub szalu. Jest też jednym z niewielu tego typu znalezisk w Irlandii. – Nie zdawałam sobie jakie ważne to było znalezisko. Był zaskoczona i szczęśliwa, że mogła mieć to w ręce. – dodała McFadden. Cenna brosza trafiła do Muzeum Narodowego w Dublinie Od 1990 roku zespół dublińskich archeologów prowadził badania na wyspie Omey, w celu rozpoznania kultury chrześcijańskiej i klasztoru datowanego na VI wieku n.e.

Na podstawie: Irish CentralIrish Times

Autor: Jacek Czubacki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: