Dodaj komentarz

Odkryto w Kanadzie paleoindiańskie obozowisko sprzed 12 tys. lat

paleoindianskie-obozowisko Southwest Florida Water Management District

Rysunek przedstawiajacy aleoindiańskie obozowisko, źródło: Southwest Florida Water Management District

Archeolodzy w kanadyjskiej prowincji Nowy Brunszwik odkryli paleoindiańskie obozowisko sprzed 12 tys. lat. Jest to z pierwszych miejsc przodków Indian kanadyjskich we wschodniej części Ameryki Północnej, które zostało niedługo zajęte po cofnięciu się lodowca na północ.

Do okrycia obozowiska doszło przy budowy jednej obwodnic autostrady w okolicy miasta Fredericton, który jest stolica prowincji Nowy Brunszwik. Robotnicy znaleźli cenne przedmioty z tego przerwano prace budowlane i wezwano archeologów. – Bardzo rzadko zdarza się znaleźć obozowisko sprzed 12 tys lat i to dobrze zachowane – powiedział Brent Sottie lokalny archeolog, który kieruję wykopaliskami wraz z 22 osobową ekipą.

kanada obozowisko paleoindiańskie

Fot Shane Fowler/CBC News

Znalezione przedmioty fragmenty kamienny narzędzi i grotów, które pochodził z włóczni. Nie znaleziono żadnych przedmiotów związanych z obrzędami rytualnymu. Wiadomo, że gdy mieszkańcy rozpalali ognisko to zaczęli używać narzędzi do czyszczenia zwierzęcych skór.– To daje nam nasz jedyny wgląd w to, co ci ludzie robili w tym czasie. – mówi Suttie.

paleonindianie kamiennie narzędzie Fredericton Kanada

Znalezione fragmenty kamiennych narzędzi oraz groty, fot  Shane Fowler/CBC News

Obozowisko było położone też prawdopodobnie nad brzegiem jeziora. – To był brzeg jeziora lodowcowego, który rozciągało się od Dundonald Street, na północ do Góry Currie, aż na południe do Belleisle. To było wielkie jezioro. – wyjaśnia Suttie. Archeolodzy przypuszczają obozowisko istniało pomiędzy 12 tys, a 11,6 tys. lat temu., gdyż ok. 13,8-13,5 lat wraz z deglagacją lodowca, pojawiała się roślinność. – Wiemy, że w tym rejonie około 13 tys. lat temu już zaczęli się pojawiać ludzie. – teoretyzuję Suttie. – Jednak w tym myśleniu jest wiele niejasności. Mamy kilka miejsc choćby stanowisk archeologicznych, w tym najsłynniejsze w DeBert w Nowej Szkocji, które pochodzi sprzed 11,6 tys lat. Ale pomiędzy tymi dwoma obozowiskami nie ma żadnego związku. – dodając.

kanada obozowisko paleoindiańskie 2

Fot Shane Fowler/CBC News

Niektórzy z pracujących archeologów pochodzenia indiańskiego czują się niezwykła więź z tym miejscem. – W tym miejscu rozpalano ognisko. Moi przodkowie, wszyscy siedzieli nad brzegiem, rozpalali ogień, wędkowali i wytwarzali narzędzia. – mówi Tyson Wood Indianin z plemienia Malecite z rezerwatu Saint Mary’s, który wychował zaledwie kilka kilometrów stad.– To niesamowite, tu są moi przodkowie. Trzymając w dłoni ten przedmiot jako pierwszą osoba od ponad 13 tys. lat, można dostać gęsiej skórki za każdym razem. Z każdym przedmiotem jest to uczucie. – mówi Shawna Goodall Indianka z rezerwatu Tobique. Archeolodzy podkreślą, że jest to jedno z najważniejsze i rzadkich odkryć.

Wiadomo, że najstarszym rdzennymi mieszkańcami wschodniej Kanady są Indianie z plemienia zwanego Mikmakami (Mi’kmaq) .Zamieszkują oni głównie Nową Szkocję, Wyspę Księcia Edwarda, półwysep Gaspe w Quebecu. Swoje tereny nazywali po indiańsku Mi’kma’ki czyli miejsca, gdzie kończy się ląd. Na te obszary ich przodkowie przybyli z zachodu już ok. 10-11 tys. lat temu. Pierwotnie byli plemieniem zbieraczy i myśliwych. Z biegiem czasu ich tereny powiększały się. W okresach letnich trudnili się polowaniem na morświny i wieloryby. W zimie rozbijali swe obozy w głębi kraju, ale zawsze nad jeziorami lub rzekami, gdzie specjalizowali się w połowach węgorzy i innych zwierząt wodnych.

Na podstawie: Ancient OriginsCTV News AtlanticCBC News

Autor: Jacek Czubacki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: