1 komentarz

Pradawne ślady handlu konopiami

czaszka-cannabis

Czaszka przedstawiciela kultury grobów jamowych znaleziona w Samarze, fot. Natalia Shishlina.

Na łamach pisma naukowego Vegetation History and Archaeobotany opublikowano sensacyjne odkrycie archeologów. Według nich przedstawiciele archeologicznej kultury grobów jamowych ok. 5 tys. lat temu mogli handlować konopiami indyjskimi. Wiązało to się z zapotrzebowanie na tą roślinę w Azji Wschodniej oraz z rozkwitem handlu transkontynentalnego.

Dwaj badacze Tengwen Long i Pavel Tarasow z Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego (niem. Freie Universität Berlin) przeglądali zapiski badań archeologicznych i paleo-środowiskowych dotyczących znajdywanie w Europie i Azji Wschodniej pyłków, włókien konopi. Podczas badań doszli do wniosku, że konopie były nie tylko uprawiane w Chinach czy w Azji Środkowej, lecz były używane w Europie i Azji ok.. 11,5-10 tys. jednocześnie.

Jak pokazały dalsze badania, w epoce brązu około 5 tys lat na Dalekim Wschodzie można zauważyć, bardziej intensywną uprawę i używanie konopi niż do tej pory. Zdaniem badaczy, wiąże się z tym pojawienie się ludów koczowniczych i kontaktów handlowych pomiędzy nimi, a społecznościami rolniczymi. Ten handel mieli zapoczątkować przedstawiciele tzw. kultury grobów jamowych. Świadczą o tym znalezione ślady palenia konopi, pyłki i nasiona tej rośliny znajdowane na stanowiskach archeologicznych. To miało dać początek handlu transkontynentalnego, co doprowadziło później do powstania tzw. Wielkiego Jedwabnego Szlaku. Jest to jedna z hipotez, która wymaga dalszych badań. – Nie da się przecenić wartości marihuany jako wczesnej waluty, która pojawiła się w Chinach w tym samym czasie co inne towary, jak przedmioty z brązu, konie, pszenica czy jęczmień – mówi paleontolog Tengwen Long jeden z autorów badań.

Kultura grobów jamowych rozwijała się na terenach Rosji i Ukrainy. Zajęła obszar południowo-wschodniej Europy (od Karpat po ujście Wołgi) i rozwijała się ok. 3400–2700 p.n.e. Nazwa kultury pochodzi od typowego pochówku szkieletowego pod kurhanem w jamie grobowej. Czasami kulturę tę utożsamia się z najstarszą fazą tzw. kultury grobów ochrowych ze wspomnianymi właśnie szkieletami pokrytymi ochrą, które były dalszymi faza kultury grobów katakumbowych oraz kultury grobów zrębowych.

Przedmioty należące do kultury grobów jamowych, znajdują się w zbiorach Państwowego Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu, fot. wikimedia commons

Prawdopodobnie wprowadzili na kontynencie europejskim protoplastę tutejszych języków indoeuropejskich (mogli być również drugą fazą przeniknięcia tej grupy językowej ze wschodu do Europy). Badacze uważają, że ślady kultury grobów jamowych świadczą także o jej wschodniej ekspansji, np. na tereny Syberii i zachodnich Chin. Gospodarka tej kultury była oparta głównie na hodowli, w mniejszym stopniu na rolnictwie.

Konopie były uprawiane i używane przez różne kultury od tysiącleci. Pierwsze wzmianka o marihuanie jako leku pochodzi 2737 r. p.n.e. Chiński cesarz Shen Nung opisywał jej właściwości kojące dolegliwości reumatyczne, żołądkowo-jelitowe, a także kobiecego układu rozrodczego. Dawne ludy koczownicze paliły marihuanę podczas specjalnych świąt i rytuałów, choćby Scytowie, o których wspomina grecki historyk Herodot. Opisał zwyczaje pogrzebowe tego koczowniczego ludu wspomniał on, że na zakończenie pochówku budowali z namiotów łaźnię i na rozgrzane kamienie rzucali ziarna konopi. Badacze sądzą, że scytyjscy władcy palili także przed wyruszeniem w bój. Niesieni tymi oparami, krzyczeli wniebogłosy.

Na podstawie: Vegetation History and ArchaeobotanyLive Science

Autor: Jacek Czubacki

Reklamy

One comment on “Pradawne ślady handlu konopiami

  1. […] jednym z artykułów (Pradawne ślady handlu konopiami) opisywałem tegoroczne wnioski z lipca, dotyczące handlu konopiami indyjskimi przed ok. 5 tys. […]

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: