Dodaj komentarz

Odkryto na Syberii cmentarzysko psów sprzed 2 tys. lat

pies cmentarz syberia Ust-Polui

Fot. Robert Losey

Kanadyjscy archeolodzy w rejonie koła podbiegunowego na Syberii odkryli pięć szczątków psów sprzed 2000 lat. To może wskazywać na bardzo bliskie relacje jakie łączyło ludzi i te zwierzęta.

Do okrycia doszło na stanowisku archeologicznym Ust-Polui w pobliżu rosyjskiego miasta Salechard w obwodzie Jamalsko-Nienieckim. Łącznie znaleziono szczątki 115 psów, a 15 z nich miało uszkodzoną czaszkę. Pięć psich grobów oddzielone od reszty przypominało ludzkie groby. – Rola psów w Ust-Polui była bardzo złożona i zmienna. Najbardziej uderzającą rzeczą jest to, że szczątki psów były bardzo liczne w porównaniu do innych miejsc w Arktyce – tylko w tym jednym miejscu znaleźliśmy 115 pochowanych psów. Zazwyczaj znajdowaliśmy ich nie więcej niż 10 – powiedział Robert Losey, archeolog z Uniwersytetu Alberta w Kanadzie. Analiza kości znalezionych wykazała ponadto, że były podobne do syberyjskich husky, ale było nieco mniejsze i lżejsze. Ważyły nie mniej niż 22 kg i mierzyły 0,5 m.

pies cmentarz syberia Ust-Polui 2

Fot. Robert Losey

Badacze spekulują, że ślady na 15 czaszkach wskazują na to, że część psów było uśmiercane w ofierze i zjadane podczas stypy lub w okresie ostrej zimy. Zostały pochowane z należnym im szacunkiem, co wskazuję na bliską relacje z ich właścicielami. Oprócz wspomnianych kości psów, znaleziono również sztuk sanek i rękojeści noża z wizerunkiem psów. Sanki wskazują, ze psy były wykorzystywane do polowania na renifery i ptaki oraz przy transportowaniu ludzi.

To nie jest pierwsze odkrycie ekipy Loseta. Wcześniej podobne cmentarzysko psów sprzed 8 tys. znaleziono w 2013 roku nad Bajkałem. W psich pochówkach znajdowały się obroża oraz naczynia ceramiczne. Według Loseya jest różnica pomiędzy tymi dwoma pochówkami. W tym z Bajkału nie ma żadnych dowodów, że psy były zjadane lub wykorzystywane do celów rytualnych. To pokazuje jak się zmieniały relacje pomiędzy ludźmi, a psami.

Na podstawie Live Science

Autor: Jacek Czubacki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: