Dodaj komentarz

Odkrycie pierwszego cmentarza Filistynów może zmienić kartę historii

cmentarz Flistynow 1

Fot. Amir Cohen/Reuters

Archeolodzy odkryli w południowym Izraelu pierwszy cmentarz Filistynów sprzed 2700-3000 lat temu. Odkrycie szczątków być może pozwoli na zbadanie DNA zmarłych i pomoże w ustaleniu pochodzenia tego tajemniczego ludu.

Cmentarz został znaleziony przez archeologów w 2013 roku, poza murami miasta Aszkelon położonego w Dystrykcie Południowym w Izraelu, ale odkrycie było utrzymywane w tajemnicy przez trzy lata, aż prace wykopaliskowe zostaną zakończone, związku z protestami ortodoksyjnych żydów. Po Filistynach pozostałość wiele śladów archeologicznych. Odkryto pięć filistyńskich państw-miast oraz liczną ceramikę charakterystyczną dla tej kultury, ale niewiele pochówków, co utrudniało ustalenie pochodzenia tego ludu.

Cmentarz Filistynow 3

Fot. Amir Cohen/Reuters

Na początku archeolodzy znaleźli ząb ludzki. Dalej kontynuując dalsze prace wykopaliskowe znaleźli szczątki łącznie 211 osób, różnej płci oraz wieku co daje przekrój całego społeczeństwa. – Po latach badań nad Filistynami w końcu możemy stanąć z nimi twarzą w twarz. Dzięki temu jesteśmy bliżsi rozwiązania zagadki ich pochodzenia –  prof. Daniel M. Master z Wheaton College, jeden z kierowników badań.

Cmentarz Filistynow 4

Fot. Melissa Aja

Charakter grobów mogą rzucić nieco światła nie tylko na pochodzenie Filistynów, ale i na ich praktyki pochówkowe. Grzebali oni zmarłych z umieszczonymi blisko twarzy naczyniami z perfumami. W nogach znajdowały się zaś słoje z oliwą, winem lub pokarmem. W niektórych przypadkach zmarłych chowano w naszyjnikach, bransoletach, kolczykach lub pierścionkach na palcach stóp. Czasem wyposażano ich też w broń. Zmarłych grzebano przeważnie w prostych dołach. Niekiedy były to wyłożone kamieniem komory. Zdarzały się przypadki kremacji. – Wzorce pochówków są zupełnie inne od tego, co znamy z kultury kananejskiej, egipskiej czy izraelskiej – opowiada Lawrence E. Stager, emerytowany profesor z Uniwersytetu Harvarda oraz współdyrektor ekspedycji.

Cmentarz Flistynow 6 naczynia ceramiczne

Fot. Amir Cohen/Reuters

Cmentarz jest datowany pomiędzy XI, a VIII w. p.n.e. Najmłodsze naczynia ceramiczne pochodzi z VII p,.n.e. co oznacza, że w tym okresie komory grobowe były zamknięte. Groby nie zostały splądrowane co oznacza, ze przeleżały w spokoju przez tysiąclecia. Na szczątkach nie ma śladów urazów kości co oznacza, że osoby zmarły śmiercią naturalną, a nie w wyniku wojny lub jakiegokolwiek innego rodzaju przemocy.

cmentarz Filistynow 5

Fot. Tsafur Abayov

Filistyni byli ludem zamieszkującym w starożytności tereny południowego wybrzeża Kanaanu położone na zachód od Judei. Byli nazywani po hebrajsku Plisztim czyli „obcy” lub „wędrowcy”. Zaliczali się oni do tzw. Ludów Morza, które na przełomie XIII i XII w. p.n.e. uderzyły na Egipt. Po klęsce zadanej im przez Ramzesa III część z nich osiedliła się na terenie Kanaanu; od tamtej pory odłam ten znany był właśnie pod nazwą Filistynów. Filistyni wzmiankowani są w źródłach egipskich i asyryjskich, a przez Biblię opisywani są jako jeden z głównych przeciwników starożytnych Izraelitów. Jednym z Filistynów miał być biblijnyc wojownik Goliat, który miał zostać pokonany przez Dawida. W III wieku p.n.e. zatracili swą odrębność etniczną w związku z hellenizacją.

Cmentarz Filistynow 2

Fot. Amir Cohen/Reuters

Jednak nieznany jest pochodzenia tego tajemniczego ludu. Możliwe, że wywodzili się z rejonu Morza Egejskiego, na co wskazywałby styl najstarszej filistyńskiej ceramiki oraz odkryto niedawno pochówek. Istnieją również opinie o pochodzeniu z Kapadocji lub Ilirii. Archeolodzy mają nadzieję, że uzyskanie materiału genetycznego ze szczątków zmarłych i badania DNA pozwolą ustalić ich pochodzenie.

Na podstawie: HaaretzIndependentAncient Origins

Autor: Jacek Czubacki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: