Dodaj komentarz

Naczynia kultury łużyckiej sprzed 2,7 tys. lat znalezione… w reklamówce…

kutlura luzyczka nazynia muzeum w Walbrzychu

Fot.Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia” w Wałbrzychu

Anonimowa osoba przed wejściem do muzeum Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia” w Wałbrzychu podrzuciła reklamówka, a w niej znaleziono doskonałe zachowanie glinianie naczynia sprzed 2700 lat. Pochodzą z okresu kultury łużyckiej.

Pracownicy przed drzewiami muzeum Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia” w Wałbrzychu znaleźli tajemnicza reklamówkę. Byli zdumienie co w niej znaleźli. W reklamówce wśród przedmiotów jest waza, misa, naczynia miniaturowe oraz czerpaki. Są zachowane w doskonałym stanie – Te naczynia mają około 2700 lat i pochodzą z przełomu epoki brązu i żelaza. Należą do kultury łużyckiej. Stwierdziliśmy to po charakterystycznych cechach ceramiki. To są naczynia stołowe, raczej delikatne i ładnie wygładzone. Nie ma tu naczyń grubościennych – mówi Anna Kowalska z działu archeologii w Starej Kopalni.

kutlura luzyczka nazynia muzeum w Walbrzychu 1

Fot. Michał Wyszowski/Radio Wrocław

Nie wiadomo kto został te prehistoryczne przedmioty. – Ta osoba widocznie chciała pozostać anonimowa. Niezależnie od tego jesteśmy jej bardzo wdzięczni, bo dla nas to bardzo cenne znalezisko – dodaje Kowalska. Dla muzeum „Stara Kopalnia” są to niezwykle cenny przedmioty, gdyż w swoich zbiorach ma zaledwie kilka eksponatów z ceramiki kultury łużyckiej.

Niestety nie są stanie powiedzieć z jakiego regiony. Kultura łużycka obejmował obszar. tereny dorzecza Wisły, Odry, północne Morawy, północne Czechy, Saksonię, Łużyce i Brandenburgię. Ludność tej kultury zamieszkiwała osady otwarte, w końcowym etapie także grody – osiedla obronne, jak Biskupin. Dobrze rozwinięte było także garncarstwo, tkactwo, plecionkarstwo, obróbka drewna, kamienia oraz znajomość odlewnictwa brązu..

Pracownicy muzeum zgłosili znalezisko do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zostaną opisane i zinwentaryzowane. Niezwykłe naczynia zostaną później zaprezentowane na wystawie Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia 16 września.

Na podstawie: Radio Wrocławwalbrzych24.com

Autor: Jacek Czubacki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: