Dodaj komentarz

Nosy Boraha – jedyny na świecie cmentarz piratów

Cmentarz-Pirtaow_Ile_Ste_Marie_Madagaskar

Cmentarz piratów na Nosy Boraha, fot. wikimedia commons

Wyspa Sainte-Marie (Santa Maria) przez tubylców nazywana Nosy Boraha, leży niedaleko wschodniego wybrzeża Madagaskaru. Ta malownicza wyspa była w XVII i XVIII wieku bazą wypadową ora spokojną przystanią dla piratów grasujących na Oceanie Indyjskim. Grabili oni statki kupców wracających z Indii do Europy. Dzisiaj znajduje się tutaj najprawdopodobniej jedyny na świecie cmentarzy piratów.

Nosy Boraha należy do madagaskarskiej prowincji Toamasina, leżącej ok. 8 km od wschodniego wybrzeża wyspy Madagaskar. Wyspa liczy około 50 km długości i do 7 km szerokości. Główną miejscowością na wyspie jest Ambodifotatra, położona na jej południowo-zachodnim brzegu. Istotną gałąź gospodarki stanowi turystyka.

carte_madagascar1

Madagaskar i Nosy Boraha (Ile Sainta Marie ) , źródło: travelssmart.blogspot.com

W XVI wieku pierwszym Europejczykami na Madagaskarze byli Portugalczycy. Odkryli też niewielką wysypkę, którą nazwali Santa Maria. Tubylcy mówili na nią Nosy Boraha. W XVII wieku swoją pozycję na Madagaskarze zaczęli wzmacniać Francuzi, traktując wyspę jako źródło taniej siły roboczej, pozyskiwanej dla zakładanych na pobliskich wyspach plantacji. Około 1640 roku podjęli nieudaną próbę kolonizacji Santa Marii.

wybrze Nosy Boraha

Wybrze Nosy Boraha, fot. wikimedia commons

Tymczasem na Karaibach w 1684 roku Francuzi i Hiszpanie postanowili rozprawić się z piratami, z których usług korzystali w czasie wojny. Bukanierzy przeszli na służbę królewską, ci zaś, którzy nie zgodzili się podporządkować, zostali uwięzieni i powieszeni. Do 1688 r. walka z piratami na Tortudze została praktycznie zakończona. Część piratów z Morza Karaibskiego poszukiwała nowej bezpiecznej przystani i kryjówki.

wyspa Nosy Boraha deruneinholbar flickr com

Nosy Boraha, fot. deruneinholbar/ flickr.com

A tą przystanią okazała się wyspa Madagaskar, zlokalizowana na dwóch ważnych morskich szlakach handlowych Morza Czerwonego i Oceanu Indyjskiego. Nie była jeszcze opanowana przez europejskie mocarstwa. O popularności Madagaskaru zadecydowały bezpieczne zatoki, obfite zapasy pożywienia i słodkiej wody oraz stosunkowo niewielka liczba mieszkańców. Wkrótce piraci zaczęli zakładać swoje bazy, które wyspa miała własnego „króla”.

Kapitan Kidd na Madagaskarze

1698 rok, kapitan William Kidd i jego ludzie na Madagaskarze, autor Willam Gilkerson, źródło: gilkersonart.com

Najbardziej popularna baza została założona na niewielkiej Nosy Boraha. Tutaj w 1685 roku Adam Baldridge, zbudował fort i dwór. Jego panowanie na wyspie zakończyło się 12 lat później, kiedy sprzedał swoje „królestwo” Edwardowi Welchowi. Na wysepce pojawili się też m.in. William Kidd, Henry Every oraz Thomas Tew. Niektórzy z nich osiedlili się na wyspie na stałe, założyli tu rodziny i zmarli.

Cmentarz-Pirtaow Madagaskar 1

Fot. Antony Stanley/flickr.com

W 1698 roku wielu piratów kwaterujących na Madagaskarze skorzystało z prawa łaski, aby uniknąć ścigania przez flotę wojenną państw europejskich, które coraz częściej kontrolowały ten zakątek świata. W 1700 roku na wyspie mieszkało 1500 piratów, a Ile Sainta Marie stało się macierzystym portem dla 17 pirackich statków.

Cmentarz-Pirtaow Madagaskar 2

Nagrobek z piracką czaszką, fot. Antony Stanley/flickr.com

W 1711 roku liczba piratów spadła do 100 osób. Potem Madagaskar zyskał na popularności na chwilę, w czasach Christophera Condenta i Edwarda Englanda. Piraci mieli stworzyć własne państwo Libertalie. Jednak nie ma na to żadnych dowodów historycznych. W 1750 roku na wyspie ponownie osiedlili się Francuzi, którzy sprawowali na niej władzę, aż do czasu rewolty tubylców w 1752 roku. Francuzi powrócili na Nosy Boraha w 1818 roku, ustanawiając ją kolonią karną. Od 1960 roku wyspa należy do niepodległego Madagaskaru.

Cmentarz-Pirtaow Madagaskar 3

Fot. Antony Stanley/flickr.com

U brzegów wyspy wciąż można znaleźć liczne wraki zatopionych statków. Wiele z nich należało nie tylko do kupców, ale i do piratów. Badania archeologiczne wykazały, że u brzegów Sainte-Marie spoczywa okręt kapitana Condenta – Fiery Dragon.

Cmentarz-Pirtaow Madagaskar 4

Fot. Antony Stanley/flickr.com

Obecnie pozostałością po piratach na wyspie jest cmentarz. Znajduje się na niewielkim wzgórzu, skąd rozpościera się malowniczy widok na zatokę. By do niego dotrzeć, najpierw trzeba pokonać kamienną groblę, która jest regularnie zalewana w czasie przypływu. Jest tu obecnie 30 nagrobków z namalowanymi czaszkami i skrzyżowanymi kośćmi. Miejscowi mówią ze mogła być ich nawet 100. Oprócz nazwisk i przydomków na nagrobkach widnieją także daty śmierci, a nawet wiek. Jest to dość niezwykłe, ponieważ wielu piratów nie znało nawet swych prawdziwych nazwisk, ani daty urodzenia. Obecnie jest to chyba jedyny taki cmentarz piratów na świecie i jedna z głównych atrakcji turystycznych.

Autor: Jacek Czubacki


Literatura:

Pierre van den Boogaerde, Shipwrecks of Madagascar, Nowy Jork 2009.

Marek Perzyński, Zawód pirat, wyd. Finna, Gdańsk 2012.

Historia Afryki do początku XIX wieku, red. M. Tymowski, Wrocław 1996.

Colin Woodard, Republika Piratów, wydawnictwo Sine Qua Non, 2004.

źródła:

Atlas Obscura – The Pirate Cementary

The Vintage News – The Pirate Cemetery of Madagascar is the world’s оnly pirate graveyard

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: