Dodaj komentarz

Incydent w gospodzie Ikedaya w 1864 r.

Incydent w gospodzie Ikedaya

Incydent w gospodzie Ikedaya, źródło: Pinterest

8 lipca 1864 roku – w Kioto w Japonii, doszło do tzw. incydentu w gospodzie Ikedaya (jap. 池田屋事件 Ikedaya-jiken). W lokalu przebywali samuraje – rōninowie, zwolennicy restauracji cesarstwa sprzeciwiający się upadającej władzy sioguna, którzy planowali zorganizować bunt opanowując miasto. Na wieść o planowanej rebelii, specjalny oddział policyjny Shinsengumi – wierny siogunatowi Tokugawy dokonał nalotu, który zakończył się dwugodzinną walką. W trakcie incydentu zabito 8 rōninów, a 23 aresztowano.  Incydent stał się później przyczyną rebelii Kinmon.

Ok. 1860 roku pod koniec okresu Edo, do Kioto przybywali bezrobotni (Ishin-shishi –„bezpańscy” samuraje) – rōninowie, którzy byli pod wpływem nastrojów antycudzoziemskich i ruchu sonnō-jōi („czcić cesarza, wypędzić barbarzyńców”),. Ich filozofią była restauracja cesarstwa i usuniecie wszystkich wpływów zachodnich z Japonii.

Gospoda Ikedaya okres Taishō

Zdjęcie gospody Ikedaya z późniejszego okres Taishō (1912 – 1926), fot. Pinterest

Rōninowie wykorzystywali gospodę Ikedaya jako punkt zbiorczy swoich sił. Ich plany zakładały podpalenie siedziby – Shinsengumi (oddział policyjny wierny siogunatowi Tokugawy,), pojmanie Katamoriego Matsudairy, daimyō klanu (domeny) Aizu, którego obowiązki obejmowały w tamtym czasie utrzymywanie porządku w Kioto. A następnie przysłać posiłki z Chōshū, aby weszły do miasta, by je podpaliły.  Jednakże, członkowie oddziału policyjnego aresztowali jednego z ishin-shishi, Shuntarō Furutakę, który w czasie przesłuchania zdradził im te plany. Metody przesłuchania, prowadzonego przez zastępcę dowódcy Shinsengumi, Toshizō Hijikatę, były podobno wyjątkowo brutalne.

Gospoda Ikedata okres Taishō 2

Zdjęcie gospody Ikedaya z późniejszego okres Taishō (1912 – 1926), fot. Pinterest

Gdy więzień odmówił zeznań, Hijikata powiesił go za kostki ze związanymi rękoma i przebił mu pięty pięciocalowymi kolcami. Na otworach umieścił zapalone świece, z których gorący wosk ściekał do ran. W ten sposób uzyskano informację o spotkaniu ishin-shishi w gospodzie Ikedaya. Gdy zrozumiano, jak pilna jest sytuacja, Isami Kondō poprowadził oddział Shinsengumi do gospody, aby zabić ishin-shishi zanim będą w stanie zrealizować swój plan. Druga grupa, prowadzona przez Hijikatę, dotarła potem.

Gospoda Ikedata okres Taishō 3

Zdjęcie gospody Ikedaya z późniejszego okres Taishō (1912 – 1926), fot. Pinterest

W gospodzie Ikedaya przebywało ponad 30 rōninów, którzy dyskutowali o dalszych planach. Z zaskoczenis wpadli Shinsengumi krzycząc: „Każdy, kto będzie stawiał opory, zostanie ścięty”. Doszło do starcia. Walk trwała dwie godziny. W trakcie incydentu zabito 8 rōninów , a 23 aresztowano. Tylko jeden członek Shinsengumi zginął w czasie walki, a z powodu odniesionych ran zmarło później jeszcze dwóch. Wśród rannych znaleźli się Shinpachi Nagakura i Heisuke Tōdō. Podobno też przypadkiem wyszło na jaw, że dowódca pierwszej jednostki Shinsengumi, Sōji Okita, choruje na gruźlicę, gdyż zaczął on kaszleć krwią i stracił przytomność. Rodzina i krewni Ikedaya również zostali aresztowani, a członkowie Shinsengumi w ramach zasługi za akcję zostali nagrodzeni.

Restuacja wejscie obecny widok 1

Obecnie gospoda Ikedaya od 2009 roku jest pubem. O incydencie przypomina tablica pamiątkowa przed wejściem, fot. wikimedia commons

Historycy są podzieleni czy rzeczywiście Ishin-shishi chcieli się przygotowywać do podpalenia Kioto. Zarzuty były oparte o zeznanie torturowanego więźnia Furokaty, który zginął później w więzieniu podczas rebelii Kimon. Wciąż jest wątpliwe również, czy Hijikata rzeczywiście zastosował tak okrutne metody. Obecne przy przesłuchaniu osoby, m.in. Shinpachi Nagakura, przekazały sprzeczne relacje na ten temat. Część popularnych opracowań fabularnych, jak „Moeyoken” pisarza Ryōtarō Shiby (prawdziwe nazwisko: Tei’ichi Fukuda), wydaje się ignorować potencjalny udział Hijikaty.

Obecnie gospoda Ikedaya od 2009 roku jest pubem, fot. insidekyoto.com

Incydent uczynił oczywistym w Kioto, że jednostki Shinsengumi są silnym ugrupowaniem, z którym powinni liczyć się zwolennicy restauracji cesarstwa. Uważa się, że to starcieopóźniło ich ostateczne zwycięstwo (restauracja Meiji) o rok lub dwa. Wydarzenie w gospodzie Ikedaya doprowadziło 19 lipca do rebelii Kimon podczas, której doszło do starcia samurajów hanu Chōshū z lojalnymi wobec sioguna wojskami Aizu i Satsumy. W tym samym roku siogun zorganizował ekspedycję karną przeciw Chōshū (Chōshū-seibatsu lub Chōshū-seitō). Zakończyła się ona kapitulacją hanu. Sama gospoda Ikedaya została zniszczona w czasie walki. Przez lata zmieniała właścicieli i przeznaczenie, był tam m.in. salon gry pachinko. Od 2009 jest typowym, japońskim pubem, tzw. izakaya. O wydarzeniu przypomina tablica pamiątkowa.

Autor: Jacek Czubacki


Literatura:

Mirosław Łuczko, Itō Hirobumi i Yamagata Aritomo – Czołowi politycy Japonii okresu Meiji (1868-1912), Wydawnictwo TRIO Biblioteka Fundacji im. Takashimy, Warszawa 2006

Jolanta Tubielewicz: Historia Japonii. Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1984.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: