4 Komentarze

Archeolodzy w Chojnicach znaleźli grób „wampira”

Wampir chjonice

Domniemany grób „wampir” z Chojnic, fot. Maciej Kurdwanowski

Archeolodzy podczas prac wykopaliskowych w Chojnicach (woj. pomorskie) odkryli ślady osadnictwa z XIII-XX wieku, fundamenty kościoła ewangelickiego oraz cmentarzysko z XVIII wieku, a na nim domniemany grób „wampira” ze sierpem skierowanym ostrzem do gardła.

Prace archeologiczne w Chojnicach u zbiegu ul. Szpitalnej i 31 Stycznia, były prowadzone od miesiąca. Niedawno się zakończyły. Archeologom udało się znaleźć ślady osadnictwa z okresu od XIII do XX wieku. Na pierwszym poziomie bruku z XIII – XV wieku, znaleziono liczne przedmioty: fragmenty naczyń ceramicznych, kości zwierząt oraz także bardzo dobrze zachowany nóż. – Poza fragmentami naczyń i kośćmi, pozyskaliśmy kilkadziesiąt fragmentów skór, z których niektóre stanowiły odpady poprodukcyjne, zaś kilka części obuwia oraz fragmenty poroża, ze śladami obróbki, które świadczą o funkcjonującej już wtedy lokalnej produkcji rzemieślniczej – opowiada kierujący pracami Maciej Kurdwanowski.

noz sredniwoieczny

Nóż wczesnośredniowieczny z ok. XIII w., fot. Maciej Kurdwanowski

Ponadto odsłonięto fragment traktu prowadzącego z bramy miejskiej w kierunku Człuchowa i być może Bytowa. – Został wykonany z dużą starannością, wyprofilowano go, by umożliwić spadek wody, w regularnych odstępach ułożone zostały pasy dużych kamieni, pomiędzy którymi osadzono mniejsze. Sposób wykonania drogi może świadczyć zarówno o jej znaczeniu, jak i bogactwie miasta – mówi Kurdwanowski.

Następny poziom bruku pochodzi z II połowy XVI wieku lub z późniejszego okresu. Jednak bruk jest mocno zniszczony, co mogło być spowodowane przez działające w XVIII wieku cmentarzysko. W jego pobliży znajdują się fragmenty fundamentów fazy kościoła ewangelickiego pod wezwaniem św. Ducha.

solid pruski Jerzego Wilhelma z 1627 r

Solid pruski Jerzego Wilhelma z 1627 r., fot. Maciej Kurdwanowski

Odkryto też monety, najciekawsze są trzy: solid pruski Jerzego Wilhelma z 1627 r., boratynkę litewską Jana Kazimierza z 1661 r., trojak gdański z 1758 r.

Trojak gdański z 1758

Trojak gdański z 1758 r., fot. Maciej Kurdwanowski

Na cmentarzysko znaleziono łącznie 30 pochowków, a wiele z nich to zbiorowe mogiły, a niektóre są częściowo zniszczone – Na tym etapie prac nie można wykluczyć, że część grobów jest starsza, zaś najmłodsze pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku – dodaje Kurdwanowski. Jednak na obecnym etapie prac, badacze niestety niewiele wiedzą jeszcze o zmarłych, ponieważ większość grobów pozbawiona jest bowiem jakiegokolwiek wyposażenia.

30 pochokow

Dokumentacja znalezionych pochówków, fot. Maciej Kurdwanowski

Najciekawsze był szczątki osoby „wampira”, na której szyi umieszczono sierp skierowany ostrzem do gardła. Prawdopodobnie pochówek mógł mieć znaczenie rytualne i symboliczne.  Według dawnych wierzeń sierp miał chronić przed powrotem zmarłego zza grobu, gdyby ten chciał powstać. Jeśli udałoby się potwierdzić, że to pochówek wampiryczny, byłby to kolejnych z wielu w Polsce. Wcześniej takiej podobne groby znajdywano na Górnym Śląsku w Gliwicach i Zagłębiu.

Wszystkie szczątki mają zostać przebadane przez antropologów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Na podstawia: chojnice24.plDziennik Bałtycki

Autor: Jacek Czubacki

Reklamy

4 comments on “Archeolodzy w Chojnicach znaleźli grób „wampira”

 1. Bardzo ciekawy tekst, tylko proszę autora o czytanie tekstu przed publikacją – jest dużo błędów stylistycznych. Pozdrawiam 🙂

  Polubienie

 2. Dużo lepiej czytałoby się artykuł, gdyby nie błędy! Kto to pisał? Ktoś zajął się korektą?

  Polubienie

 3. Temat ciekawy, jednakże styl w jakim ten artykuł został napisany aż poraża… tragicznie sie czytało, sporo błędów. Pracujcie nad tym 😉

  Polubienie

 4. […] Archeolodzy w Chojnicach znaleźli grób wampira – znaleziono cmentarzysko z bardzo ciekawych pochówkiem. Szkoda, że jeszcze trzeba czekać […]

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: