Dodaj komentarz

W Gniewie odkryto dębową drogę z XIV wieku z czasów krzyżackich

droga Gniew Krzyzacy XIV wiek

Ukryty w Gniewie dębowy trakt z XIV wieku, fot. UMiG Gniew

W Gniewie w województwie pomorskim w trakcie prac rewitalizacyjnych i budowy kanalizacji doszło do sensacyjnego odkrycie. Odkopano dębową drogę z drugiej połowy XIV wieku, która zachowana jest w doskonałym stanie. Najprawdopodobniej została wybudowana przez Krzyżaków.

Do odkrycia doszło ponad tydzień temu w Gniewie na ulicy Wschodniej. Spółka Inwest-Kom prowadzi prace związaną z rewitalizacja starówki, budowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnych oraz sieci ciepłowniczej. W trakcie tych prac budowlańcy natrafili 21-metrowy trakt pieszy z dębowych pni przeciętych na pół, natrafili 21-metrowy trakt pieszy z dębowych pni przeciętych na pół. O odkryciu poinformowali archeologów z Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku, którzy przybyli na miejsce.

droga Gniew Krzyzacy XIV wiek 2

Fot. UMiG Gniew

Jest to niezwykłe, ponieważ budowanie dróg z drewna jest rzadkością. – Z racji choćby tego, że drewno jest mało trwałym materiałem, niewiele takich dróg się zachowało. Poza tym część z nich umyślnie niszczono, gdy układano w osadach i miastach bruk. – wyjaśnia archeolog Andrzej Szyszka. Jedna ta zachowała się w doskonałym w stanie. – Niektóre współczesne ulice nie umywają się do wykopanych przez nas chodników. Drzewa ulegają przecież procesowi gnilnemu, ale ten dąb przetrwał kilka wieków niemalże bez szwanku – dodaje archeolog Agnieszka Wesołowska z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

droga Gniew Krzyzacy XIV wiek 3

Fot. UMiG Gniew

Badanie dendrologiczne wykazały, że droga pochodzi z drugiej połowy XIV wieku. Zabytkowa droga znajduję się w południowo-wschodniej cześćmi starówki i biegnie od ulicy Wąskiej w kierunku kościoła św. Mikołaja. Podobno drewnianą drogę w Gniewie już wcześniej odkryto podczas prac archeologicznych w 1975 roku. Wiele wskazuje na to, że ją wybudowali Krzyżacy. W drugiej połowie XIV wieku Krzyżacy wybudowali mury obronne i 16 baszt, a następnie rozpoczęli budowę dróg.

Prace rewitalizacyjne i budowa kanalizacji zostają wstrzymana. Praca archeologiczne mają być kontynuowane w lipcu.

Na podstawie: Dziennik BałtyckiUrząd Gminy w Gniewie

Autor: Jacek Czubacki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: