Dodaj komentarz

Na Orkadach neolityczna figurka sprzed 5 tys lat odnaleziona po 150 latach

zaginiona_neolityczana_figurka_zSkara-brae

Janette Park – kurator Muzeum Stromnes trzymająca w ręcę antropormoficzną figurikę „BuddO’, fot. Hugo Anderson-Whymark/Stromness Museum

Odnaleziono antropomorficzną figurkę sprzed 5 tys., która zaginęła 150 lat temu. Odnaleziona figurka znajdowała pudelku w archiwalnych zbiorach Muzeum Stromness na Orkadach. Figurka najstarszym wyobrażeniem człowieka na terenie Wielkiej Brytanii.

W rym roku w kwietniu, brytyjski archeolog David Clark przeglądał zbiór artefaktów w archiwum w Muzeum Stromness. Przeglądał mnóstwo pudeł, aż trafi na pudełko z neolityczną figurką. – To było coś niezwykłego – mówi Clark. Okazało się, że była to antropomorficzna figurka, która zaginęła 150 lat temu.

Skara Brae neolityczna osada stanowisko archeologiczne

Skara Brae to najlepiej zachowane osiedle neolityczne, znajdujące się na głównej wyspie archipelagu Orkadów. Fot. Hugo Anderson-Whymark/Stromness Museum

Pierwszy raz figurka została odkryta w 1850 roku północnej Szkocji w Skare Brae na Orkadach, przez Williama G. Watta w pobliżu swojej posiadłości. Skara Brae to obecnie stanowiskiem archeologicznym i najlepiej zachowana osada neolityczna, znajdująca się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Figurka ok. 1860 roku znajdowała się w prywatnej kolekcji. W 1867 roku został opisana przez szkockiego antykwariusza George’a Petrie’go jako „idol”, zrobił także jej szkic w notatkach.

fiigurka Buddo ze Skara Brae

Fot. Hugo Anderson-Whymark/Stromness Museum

Figurka została nazywana „Buddo” . Słowo to w wymarłym języku orkadzkim norm oznaczało – przyjaciela. Została wyrzeźbiona z jednego kręgu wieloryba. Ma 9,5 cm wysokości raz 7,5 cm szerokości. Ma otwory na uczy, usta, pęk, a twarz jest płaska. Odkryta neolityczna figurka była najstarszym wyobrażeniem człowieka na terenie Wielkiej Brytanii. Później słuch o nich zaginął. Nie było żadnych wzmianek na jej temat. Jak się później okazało w 1930 roku został podarowane Muzeum Stromness pudełko z figurką. Jednak wtedy nikt nie jej nie rozpoznał i leżała w archiwum przez dziesięciolecia, aż do teraz.

Specjaliście nie wiedzą jakie było jej przeznaczanie. Być może była używana w rytuałach religijnych. Archeolog Antonia Thomas z Uniwersytetu w Yorku mówi, że tego typu figurki na terenie Wielkiej Brytanii oraz Irlandii są niezwykłą rzadkością, w przeciwieństwie do reszty Europy, gdzie znaleziono mnóstwo antropomorficznych oraz zomoofricznych figurek

Archeolog Hugo Anderson-Whymark, wykonał trójwymiarowy model figurki (tutaj w linku można zobaczyć Sketchfab – Skara Brae ‚Buddo’ Figurine). Obecnie figurka „Buddo’ wraz z innymi nieznanymi artefaktami znajdzie się w otwartej kolekcji Muzeum Stromness.

Na podstawie: Live ScienceThe Orcadian

Autor: Jacek Czubacki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: