1 komentarz

Archeolodzy amatorzy znaleźli w Danii 7 bransoletek z czasów wikingów

zlotyskarb-z-Danii-z-Vejen-2016

Znalezione bransoletki, fot. Nick Schaadt/Muzeum Sønderskov

Archeolodzy amatorzy w południowej części Danii znaleźli 7 bransoletek z czasów wikingów, które darowane są na X wiek. Ważą łącznie 900 gramów i są największym skarbem wikingów jaki do tej pory znaleziono w Danii.

Grupa trzech archeologów Team Rainbow Power za pomocą wykrywaczy metali znalazła bransoletki z ziemi z pola w gminie Vejen w Jutlandii. Łącznie znalazła 7 bransoletek z czego sześć jest złotych, a jedna srebrna. Datowane są na około 900 r. – Gdy natrafiliśmy na pierwszą bransoletkę, naprawdę czuliśmy się tak jak byśmy znaleźli garniec złota po drugie stronie tęczy, ale kiedy pojawiły się następne to stało się praktycznie nierealne. – mówi Marie Aagaard Larsen, członkini Teamu Rainbow Power, która wraz mężem Christianem Nedergaardem Dreiøe oraz wspólny znajomym Poulem Nørgaardem Pedersenem znalazła bransoletki.

Marie Aagaard Larsen Christian Nedergaard Dreiøe Poul Nørgaardem Pedersen znalacy bransoletek

Marie Aagaard Larsen Christian Nedergaard Dreiøe Poul Nørgaardem Pedersen znalacy bransoletek, fot. Jørn Larsen

Archeologom-amatorom poszukiwanie pierwszych trzech bransoletek zajęło 10 minut. O odkryciu poinformowali kustosza Muzeum Sønderskov w Brørup Larsa Grundvada, który był zaskoczony odkryciem. – W muzeum rozmawialiśmy, że warto byłoby sprawdzić ten teren wykrywaczami metali, gdyż w 1911 roku znaleziono tam 67 gramowy złoty łańcuszek. Jednak nawet w najśmielszych fantazjach nie przypuszczałem, że trójka amatorów może znaleźć 7 bransoletek z ery wikingów – mówi Grudvad, dodając że prawdopodobnie łańcuszek znaleziony ponad 100 lat temu jest częścią tego samego skarbu.

jedna z dwoch bransoletek

Jedna z dwóch bransoletek, fot. Poul Nørgaard Pedersen

Dwie z nowo znalezionych bransoletek zostały wykonane w tzw. stylu Jelling, który łączony jest w wysokimi warstwami społeczeństwa w czasach wikingów. Według specjalisty z Muzeum Narodowego w Kopenhadze Petera Pentza, bransoletki mogły być używane przez jednego z wodzów wikingów do zawierania sojuszy lub wynagradzania wierności.

Profesjonalni archeolodzy planują zbadać miejsce znalezienie bransoletek oraz chcą się dowiedzieć dlaczego taki skarb został zakopany. – Skarb mógł zostać pochowany podczas jakiegoś rytuału lub skarb został po prostu ukryty. Prawdopodobnie potem nie był stanie go odzyskać z nieznanego powodu. – powiedział Pentz

Bransoletki w ażą łącznie 900 gram i są największym skarbem wikingów jaki do tej pory znaleziono w Danii. Obecnie mają trafić do Muzeum Narodowego w Kopenhadze w celu dalszych badań.

Na podstawie: The Medieval HistoriesThe Local DKCPH Post

Autor: Jacek Czubacki

Reklamy

One comment on “Archeolodzy amatorzy znaleźli w Danii 7 bransoletek z czasów wikingów

  1. […] Co ciekawe w Danii to nie są pierwsze odkrycie amatorów. Jakieś prawie 3 miesiące wcześniej archeolodzy amatorzy znaleźli w gminie Vejen w Jutlandi 7 bransoletek z czasów wikingów. […]

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: