Dodaj komentarz

W Gruzji odkryto naczynie na rytuały z winem sprzed 5 tys. lat

zoomofriczne naczynie z Gruzji Aradetis Orgora

Zoomorficzne naczynie na wino w pełnej okazałości, fot. Ca’ Foscari

Zespół włoskich i gruzińskich archeologów niedaleko stolicy Gruzji Tbilisi odkrył zoomorficzne naczynie sprzed 5 tys. lat. W środku znajdował się pyłek winorośli, co z kolei może oznacza, że miejscowa kultura kuro-araksa, wykorzystywała wino w celach rytualnych.

zoomofriczne naczynie z Gruzji Aradetis Orgora 1

Naczynie zoomorficzne znalezione podczas wykopalisk, fot. Ca’ Foscari

Do odkrycia doszło na stanowisku archeologicznym w Aradetis Orgora, ok. 100 km na zachód od Tbilisi. Odnalezione naczynie miało kształt zwierzęcia, ma trzy stópki, a z tyłu jest otwór, zabrakło główki.

Grupa włosko-gruzińskim archeologów pod kierunkiem Eleny Rova z Uniwersytetu Ca’ Foscari w Wenecji oraz Iulon Gagoshidze z Gruzińskiego Muzeum Narodowego w Tbilisi przypuszcza, że najprawdopodobniej naczynie wykorzystywano podczas rytuałów. Wskazuję na to na duży prostokątny wypalony obszar, który mógł być świątynią. Znaleziono również drugie zoomorficzne oraz amforę. Za pomocą metody datowania węglowego, ustalono, że pochodzą sprzed 3000-2900 r. p.n.e. Znaleziska są unikalne.

zoomofriczne naczynie z Gruzji Aradetis Orgora 2

Fot. Ca’ Foscari

To nie wszystko. Palinolog Eliso Kvavadze z Gruzińskiej Akademii Nauk zbadała zoomorficzne naczynie. Znalazła w nim i dobrze zachowane ziarna pyłku winorośli właściwej (Vitis vinifera). To z kolei oznacza, że wino odgrywało znaczną rolę dla tutejszej kultura kuro-araksa podczas rytualnych ceremonii. – Jest to znacznie odkrycie. Kontekst znaleziska sugeruje, że wino było czerpane z amfory i ofiarowane bogom albo wspólnie spożywane przez uczestników ceremonii. – mówi prof. Rova

Jest to jedno z najbardziej kluczowych odkryć w ostatnim w czasie w Gruzji w kraju, gdzie uprawia się winorośla już od czasów prehistorycznych. Kultura winna była jak widać znana kulturze kuro-arakskiej 5 tys. lat temu, ktora iwciąż trwa w Gruzji, gdzie odbywają się festiwale i imprezy z winem.

Kultura kuro-arakska rozwijała się od początku IV tysiąclecia p.n.e. jeszcze jako kultura eneolityczna do około 2500 lat p.n.e, kiedy zaczęła stopniowo zanikać. Przeżywała się ona jednak aż do końca III tysiąclecia p.n.e. Jej nazwa pochodzi od rzek Kura i Araks. Kultura zajmowała całe Zakaukazie, a zwłaszcza obszary położone nad rzekami Kurą i Araksem. Sięgała aż do północno-zachodniego Iranu i wschodniej Anatolii, a jej wpływy dają się zauważyć nawet na terenie Syrii i Palestyny. Ku północy sięgała do Czeczeno-Inguszetii, Dagestanu i północnej Osetii.

Wykopaliska archeologiczne w Aradetis Orgora rozpoczęto w 2013 roku, w ciągu 3 lat dokonywano wiele ciekawych odkryć, dzięki wsparci włoskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Na podstawie: Science DailyPast Horizons

Autor: Jacek Czubacki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: