Dodaj komentarz

Badania DNA potwierdzają. Aborygeni są pierwszymi rdzennymi mieszkańcami Australii

Aborygeni_Australia_rdzenni_mieszkancy

Na zdjęciu australijski aktor, rdzenny Aborygen David Gulpilil , fot. Pinterest

Badaczom z Griffith University w Brisbane, na podstawie badań genetycznych DNA udało się ustalić i potwierdzić, że Aborygeni są pierwszymi rdzennymi mieszkańcami Australii. Najnowsze badania jednocześnie obalają dotychczasową teorię mówiącą o tym, że tzw. Człowiek z Mungo był pierwszym mieszkańcem Australii.

Od wielu lat trwał debata kto był pierwszym człowiekiem w Australii. Aborygeni mieli pojawiać się w Australii około 40 do 60 tysięcy lat temu. Przybyli prawdopodobnie z wysp Azji Południowo-Wschodniej. Nie wiadomo czy zasiedlenia dokonali jednorazowo, czy też było kilka fal migracji.

Na przełomie w 1974 roku w okolicach jeziora Mungo znaleziono szczątki Człowieka z Mungo (Mungo Man) – jedną z już nieistniejących linię ludzi, która miała zasiedlilić Australię przed Aborygenami. Ciało Mungo Mana zostało po śmierci pokryte czerwoną ochrą. Jego szczątki datowano wcześnie j na 60 tys. lat temu, a obecnie na 40 tys. lat.

W tym roku australijski zespół naukowców i genetyków z Griffith University w Brisbane pod kierunkiem prof. Davida Lamberta postanowiło poddać analizie szczątki Mungo Mana. Wykorzystano do tego nową metodę sekwencjonowania DNA. Wyniki badań okazało się zaskakujące. Ze wcześniejszego badania DNA wyciągnięto błędne wnioski, ponieważ próbka od Mungo Mana zawierała sekwencje DNA pięciu różnych Europejczyków co oznacza, że była zanieczyszczona.

Jednocześnie przeanalizowano DNA szczątki 20 innych ludzi ze stanowiska Wilandra,a jeden z nich był pochowany nie daleko Mungo Mana. Udało się uzyskać z tych szczątków sekwencję genetyczną. Analiza wykazała Aborygeni byli pierwszymi rdzennymi mieszkańcami Australii Po raz pierwszy badacze odkryli starożytną sekwencję miochondrialnego genomu od Aborygena, który żył długo przed przybyciem Europejczyków.

Wyniki badań Lamberta i jego grupy ukazały się w łamach czasopisma Preceedings of the National Academy of Sciences.

Na podstwie: PNAS, Science Newsline, Dailymail

Autor: Jacek Czubacki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: