Dodaj komentarz

Turyści znaleźli na Montserrat petroglify sprzed 1500 lat

petroglify_montserrat

Para turystów na jednej z wysp karaibskich na Montserrat znalazła wyrzeźbione w skałach petroglify sprzed 1500 lat. Są to pierwsze petroglify jakie znaleziono na wyspie. Zostały stworzone przez rodzimą tubylczą ludność i powstały na długo przed przybyciem Kolumba i europejskich kolonistów.

Dwoje turystów Shirley Osborne i Vaughn Barze podczas wycieczki po wyspie niedaleko plaży Woodlands w jednej z jaskiń natrafiło na dziwne geometryczne rysunki wyryte w skale, które przypominają petroglify te znane z północnych rejonów Ameryki Południowej.

Plaza Woodlands Montserrat

Plaża Woodlands na Montserrat, niedaleko niej w jednej z jaskiń znaleziono petroglify,fot. Bob Oliver/Getty Images

Do odkrycia doszło w styczniu tego roku, ale dopiero niedawno zostało ujawnione, po tym jak specjaliści ocenili ich autentyczność – Na wyspie znajdowaliśmy pozostałości archeologiczne, świadczące o obecności Indian, ale nie widzieliśmy petroglifów. Te są pierwsze jakie do tej pory znaleziono – mówi Sarisa Francis dyrektorka Montserrat National Trust.

petroglify_montserrat_1

Petroglify znalezuione na Montserrat, fot Ravo R/Montserrat National Trust

Badacze szacują, że powstały 1000-1500 lat. Planowane są dalsze badanie, aby ocenić ich dokładny wiek. Niezwykłe petroglify przedstawiają różne typy stworzeń.

petroglify_montserrat_2

Jeden z rysunkow przedstawiające jakieś stowrzenie, fot Ravo R/Montserrat National Trust

Niemal identyczne rysunki znaleziono na niedaleko wyspy St. Kitts, Portoryko oraz na północnej Kybie. Zdaniem archeologów rysunki są działem rodzimej ludności, która żyła na wyspie, na długo przed pojawieniem się europejskich kolonistów.

petroglify_montserrat_3

Rysunki przedstawiają geometryczne figury, fot. Ravo R/Montserrat National Trust

Pierwsi ludzie zasiedli Montserrat około 4 tys. lub 2 tys. la temu. Potem na wyspie zamieszkali Arawakowie, którzy na początku XV wieku opuścili wyspę ze względu na najazdy innego tubylczy lud Karaibów. Kiedy Krzysztof Kolumb w 1493 przybył do brzegów Montserrat, wyspa była nie zamieszkała. W 1632 roky wyspa była Angielską kolonia. Obecnie na wyspie żyje ludzie pochodzenia Angielskiego, Irlandzkiego oraz Afrykańskiego.

petroglify_montserrat_4

Rysunek przedstawiający jakąś postać, fot Ravo R/Montserrat National Trust

Według George Mentore’a antropologa z Uniwersytetu w Wirginii, która zajmuję się badaniem dawnymi tubylczymi ludami Karaibów oraz Amazonii stwierdza, że podobne petroglify znalezione nad rzekami w północnej części Ameryki Północnej, gdzie zamieszkuja wciąż dwa tubylcze plemiona Arawaków i Karaibów.

Na podstawie Ancient OriginsThe Guardian

Autor: Jacek Czubacki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: