Dodaj komentarz

W Nowym Żmigrodzie grzybiarze odkryli miecze sprzed 3 tys. lat

meicze z nowego zmigrodu 1

Cztery miecze znalezione w Nowym Żmigrodzie. Najdłuższy z nich mierzy 60 cm, a najkrótszy 40 cm, fot. Jan Garncarski/Skansen Karpacka Troja w Trzcinicy

Dwaj grzybiarze w lesie w Nowym Żmigrodzie w Beskidzie Niskim poszukiwali grzybów. Zamiast nich odkryli cztery miecze z brązu sprzed 3 tys. lat

Do odkrycie doszło tydzień temu w niedzielę tj. 29 maja, w okolicach Nowego Żmigrodu w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim. Znaleźli jej dwa młodzi mężczyźni pochodzący z Jasła. Miecze były zakopane w ziemi obok siebie przy leśnej drodze, a rękojeść jednego z nich wystawała trochę ponad powierzchnie. O odkryciu powiadomili pracowników skansenu archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła oraz służby konserwatorskie. Według archeologa i dyrektora dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jana Garncarskiego dla dwóch młodzi za dobrą postawę powinno się przyznać nagrodę ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

meicze z nowego zmigrodu 2

Rękojeść jednego z brązowych mieczy, fot. Jan Gancarski /Skansen Karpacka Troja w Trzcinicy

Miecze wykonano z brązu. Najdłuższy zmierzy 60 cm, a najmniejszy 40 cm. Trzy z nich należą do grupy mieczy z pełną rękojeścią, a jeden do tzw. mieczy ze sztabą na rękojeści, której zakończenie jest zdobione. Miecze datowane są na lata 1200-1050 p.n.e.

meicze z nowego zmigrodu 3

Zdobione zakończenie rękojeści jednego z mieczy, fot. Jan Gancarski /Skansen Karpacka Troja w Trzcinicy

Najprawdopodobniej miecze należały do wojowników tzw. kultury pilińskiej lub kultury Gava, którzy z terenów dzisiejszej Słowacji na teren pogórzy karpackich – To wyjątkowe odkrycie. Z całej południowej Małopolski w ciągu ostatnich stu kilkudziesięciu lat zostały odkryte tylko dwa miecze tego typu – wyjaśnia kierownik Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy, Paweł Madej.

Badacze zastanawiają się skąd się wzięły miecze w lesie. – Posiadacz tych mieczy musiał być więc bardzo bogatym człowiekiem. Z jakichś przyczyn zakopał swój skarb, licząc na to, że przyjdzie z powrotem i go weźmie. Niestety, albo zachorował i umarł, albo został zabity w wyniku walk – dywaguje Gancarski.

Archeolodzy zbadali gruntowanie obszar, gdzie znaleziono miecze, ale nic innego nie znaleźli. Obecnie broń będzie poddana konserwacja i skatalogowana. Zostanie publicznie pokazana podczas festiwalu archeologicznego w skansenie Karpacka Troja w Trzcinicy w sierpniu, a następnie znajdzie się na stałej wystawie archeologicznej w Muzeum Podkarpackim w Krośnie.

Na podstawie: krosno24.plNauka w Polscejaslo4u.pl

Autor: Jacek Czubacki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: