2 Komentarze

Archeolodzy odnaleźli najprawdopodobniej zaginiony grób Arystotelesa

 

arystoteles grob stagira

Zdaniem greckich archeologów, udało się prawdopodobnie miejsce zlokalizować zaginiony grób słynnego filozofa Arystotelesa, który ma się się znajdować w jego rodzinnym mieście w Stagirze. Poinformowano tym na podczas międzynarodowej konferencji prasowej w Salonikach z okazji 2400 rocznicy urodzin wielkiego filozofa.

Według archeologa Kostasa Sismanidisa, który kierował pracami od 1996 roku archeologicznym w Stagirze na terenie rodzinnego domu filozofa znaleziono pozostałość grobowca, który może do niego należeć. – Nie mam żadnych twardych dowodów, ale mocne wskazówki sprawiają, że jestem tego niemal pewien – mówi Sismanidis.

Stagira grob 1

Fot. Kostas Simenidis/Greek Reporter

Na potwierdzenie tych rewelacji starożytne przekazy, mówiące o tym, że Arystoteles został pochowany tam, gdzie się urodził, a nie jak się sądzi w miejscu śmierci w Chalkis Zaraz po jego śmierci na wyspie Eubea i kremacji, prochy przewieźli mieszkańcy Stagiry do rodzinnego miasta.

Stagira grob 2

Fot. Kostas Simenidis/Greek Reporter

Domniemany grób filozofa znajduję się w centrum Stagiry w pobliżu rynku, to oznacza, że miał charakter publiczny. Jest to komora, a jej posadzka jest marmurowa Według specjalistów pochodzi z okresu hellenistycznego. Podczas wykopalisk znaleziono m.in. 50 monet z czasów Aleksandra Wielkiego, ceramikę. Grobowiec przykryto kopułą, a jej wysokość sięga 10 m i była wsparta na ścianach 2 m wysokości.

Stagira grob 3

Fot. Kostas Simenidis/Greek Reporter

Przed grobowcem odkryto ołtarz, który pełnił rolę sanktuarium grobowego. – Znaleźliśmy również ołtarz, do którego odnoszą się starożytne teksty, a także drogę wiodącą do grobu, która przebiegała w pobliżu starożytnego rynku miasta. – mówi Sismanidis.

Stagira grob 4

Fot. Kostas Simenidis/Greek Reporter

Grobowiec miał być zniszczony przez Bizantyjczyków, a w jego miejscu postawili kwadratową wieżę. Nie mniej jak podkreślają archeolodzy, niestety nie znaleziono tam żadnych ludzkich szczątków. Doradca greckiego ministerstwa kultury Aristides Baltas, ma nadzieje, że zostaną przeprowadzone dalsze skrupulatne badania.

Arystoteles zwany Stagirytą, urodził się w 384 p.n.e. był jednym z najwybitniejszych filozofów starożytności, wywarł również istotny wpływ na wielu myślicieli późniejszych czasów. Już w wieku 17 lat wstąpił do słynnej Platońskiej w Atenach, w której kształcił się przez blisko ponad 20 lat. Był również wychowawca Aleksandra Macedońskiego.

W Atenach założył szkołę filozoficzną tzw. Liceum w gaju przy świątyni Apollina Likejskiego, która była rodzajem dzisiejszego instytutu naukowego prowadzące rozległe badania z różnych dziedziny m.in. z filozofii, przyrody historii. Po śmierci pierwszej żony Pytias, z którą miał córkę, nazwaną po matce Pytias, Arystoteles związał się z Herpyllis, z którą miał syna Nikomachusa, nazwanego tak od imienia ojca Arystotelesa.

Gdy zmarł Aleksander Wielki w Babilonie, po powstaniu anty-macedońskim i upadku pro-macedońskiego rządu w Atenach, Arystoteles musiał uciekać z miasta oskarżony o bezbożność. Pretekstem do oskarżenia był hymn, który ułożył na cześć śmierci Hermiasa. Przeniósł się wtedy do miasta Chalkis na wyspie Eubea, gdzie po niespełna roku zmarł. W tym roku przypada 2400 rocznica urodzin Arystotelesa.

Na podstawie: The GuardianGreek Reporter

Autor: Jacek Czubacki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: