Dodaj komentarz

Odnaleziono dwa nieznane gatunki dinozaurów w stanie Montana i Utah

nowe dwa gatunki dinzozaurów

Paleontolodzy odnaleźli w dwóch amerykańskich stanach Montana i Utah skamieniałości dwóch nieznanych wcześniej gatunków rogatych roślinożernych dinozaurów, pochodzących sprzed ponad 70 mln czyli z późnej kredy.

Skamieniałości dwóch dinozaurów znaleziono kilkanaście lat temu, lecz dopiero najważniejsze udało się ustalić, że są to dwa nowe nieznane gatunku dinozaurów. Obydwa gatunki należały do czworonożnych, rogatych roślinożernych dinozaurów z końca okresu kredowego

Dinpozaur Machairoceratops cronusi autor Mark Wiltton

Artystyczna wizja dinozaura z gatunku Machairoceratops cronusi, autor Mark Wiltton/Ohio Univesity

Skamieniałości pierwszego dinozaura Machairoceratops cronusi, znaleziono w Utah na obszarze chronionym tzw. pomniku narodowym Grand Staircase-Escalante National. Machairoceratops żył około 77 mln lat temu.

FIGURE3_SKULL RECONSTRUCTION_new

Rekonstrukcja czaszki dinozaura dinozaura Machairoceratops cronusi, źródło: Erick K. Lund/PLoS ONE

Długość jego ciała wynosiła 7,92 m długości, miał na głowie dwa długie rogi, a na całej długości grzbietu kolce. Zdaniem paleontologa z Uniwersytetu w Ohio Erica Lunda, miał jeszcze dwa rogi tuż nad oczami oraz prawdopodobnie jeden nad nosem, ale na nie pełnej skamielinie tego nie widać

Dinozaur Judith Spiclypeus shipporum Mike Skrepnick

Artystyczna wizja dinozaura Judith z gatunku Spiclypeus shipporum, autor Mike Skrepnick/Canadian Museum

Skamieniałość drugiego dinozaura została znaleziona przez Billy’ego Shippa, byłego amerykańskiego fizyka jądrowego. Shippz znalazł skamieniałości na swoim ranczu w pobliżu miasta Winfried nad doliną rzeki Judith (dopływ Missouri) w stanie Montana. Była to samica Triceratopsa nazwana „Judith” (od nazwy rzeki nad którą znaleziono jej szkielet), należy do nowego gatunku Spiclypeus shipporum. Nazwa składa się z nazwiska odkrywcy oraz łacińskiej frazy oznaczającej „kolczasta tarcza”. „Judith” żyła ok. 76 mln lat temu. Długość jej ciała wynosiła 4,5 m. Jej dwa rogi wychodzące z brwi, były skierowane w bok, nie w przód.. „Kołnierz” był pokryty licznymi kolcami, wystającymi w różnych kierunkach. Ponadto, dodatkowa para poroża zwisała nad jej oczodołami.

czaszka Judith Spiclypeus shipporum

Zrekustrowana czaszka Judith Spiclypeus shipporum,  źródło: Jordan C. Mallon/Canadian Museum of Nature/PLoS ONE

Próba skompletowania szkieletu dinozaura trwała dwa lata. Zespołowi specjalistów udało się odkryć połowę czaszki, część nóg, bioder i kręgosłupa dinozaura. – Uważam, że Spiclypeus za najładniejszego rogatego dinozaura, ale to jest moje zdanie – mówi Jordan C. Mallon paleontolog z Canadian Museum of Nature.

Analiza kości „Judith” wskazała, że padła ona w wieku 10 lat. Ponadto, jedna z przednich łap było zaatakowana przez artretyzm i wolno rozwijające się zapalenie tkanek. Badacze podejrzewają, że samica mocno cierpiała przez całe życie i nie mogła nadążyć za swoim stadem. – Myślę, że wiele osób, widząc Judith współczułoby jej, jaki ból przeżywała – dodał Mallon

Dwa nowo odkryte gatunki poszerzyły listę opisanych dinozaurów w 2016 roku, opisano już 30 nowych nazw dinozaurów (26 nowych rodzajów i 26 nowych gatunków). . Naukowcy mają nadzieje na znalezienie kolejnych na terenie Ameryki Północnej. Podkreślają, też Machairoceratops cronus i Spiclypeus shipporum są przykładem jak ewoluowały dinozaury. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie PLoS ONE.

Na podstawie: The Telegraph NewsSmithsonianPLoS ONE 1PLoS ONE 2

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: