Dodaj komentarz

Odkryto w pobliżu Cezarei rzymski statek handlowy pełen skarbów sprzed 1,6 tys. lat

Roman-Merchant-artifact

Posąg bogini Słońca fot. Clara Amit/Israel Antiquities Authority.

Izraelscy nurkowie amatorzy w pobliżu dawnego starożytnego portu Cezarei, odkryli wrak rzymskiego handlowego pochodzącego sprzed 1600 lat, który najprawdopodobniej rozbił się podczas sztormu. Z wraku wydobyto wiele cennych przedmiotów m.in. brązowe posągi, lampy i monety. Według badaczy jest to największe odkrycie od 30 lat

ships-anchor

Kotwica z rzymskiego wraku, fot. Clara Amit/Israel Antiquities Authority.

Wrak odkryli kilkanaście tygodni temu, dwaj nurkowie amatorzy z miasta Ra’anana w centrum Izraela, ale dopiero teraz po raz pierwszy zaprezentowano publicznie znalezione artefakty. Nurkowie przypadkiem natknęli na wrak w pobliżu dawnego portu w Cezarei. Na początku znaleźli jedną statuetkę, a niebawem pełen wartościowy skarb. Byli zaskoczeni odkryciem. O znalezisku poinformowali Izraelski urząd ds. starożytności (IAA).

bronze-lamp

Posąg bogini Księżyca, fot. Clara Amit/Israel Antiquities Authority.

Na miejscu pojawili profesjonalni nurkowie, którzy zabezpieczyli miejsce znalezienia wraku oraz zbadali jego zawartość. Rzymski statek handlowy przewoził niezwykle cenne przedmioty: posąg bogini Księżyca, fragmenty trzech brązowych rzeźb, lampy w kształcie boga Słońca, głowa głowy afrykańskiego niewolnika, różne figurki w kształcie zwierząt wieloryba, dzika, łabędzia, słoje, kotwicę, wyposażenie statku

lamp

Fragment brązowej lampy, fot. Clara Amit/Israel Antiquities Authority.

head-of-a-statue

Fragment brązowej głowy, fot. Clara Amit/Israel Antiquities Authority.

Ponadto znaleziono tysiące rzymskich monet. Znajdowały się w dwóch naczynia który przejęły formę dwóch brył, które ważą ponad 20 kg Na monetach widnieje wizerunek cesarza rzymskiego Konstantyna, który rządził w IV wieku naszej ery, i jego pechowego rywala Licyniusza. Część znalezisk pochodzi z IV w.n.e., a pozostałe z I i II w.n.e.

coins

Dwie bryły monety, fot. Clara Amit/Israel Antiquities Authority.

Według szefa wydziału archeologii morskiej Izraelskiego urzędu ds. starożytności Yaacova Sharvita, najprawdopodobniej statek zatonął s czasach cesarza Konstantyna podczas wpłynięcia do portu w Cezarei. Statek został zaskoczony przez sztorm, dryfował, a następnie rozbił się o skały. Jego zdaniem znalezione wywiezione przedmioty miały zostać przetopione oraz ponownie wykorzystane. Eksperci uważają, że jest to największe odkrycie od 30 lat. Izraelski urząd ds. starożytności obiecał amatorom odkrywcom certyfikat oraz wycieczkę po magazynie Zarządu Starożytności.

artifacts_1

Znalezione posągi, fragmenty rzeźby już po wydobyciu fot. Clara Amit/Israel Antiquities Authority.

Miasto Cezarea była w I w. p..n.e. ważnym portem i punktem na szlaku handlowym Morza Śródziemnego. Jeszcze w czasach Bizancjum port, aż do XII, gdzie miasto zaczęło pod upadać, a w XIX wieku legło w gruzach, część ruiny znalazła pod wodą. Na przełomie lat 50 i 60 XX wieku, archeolodzy przywrócili świetność dawnemu portowi. Obecnie można podziwiać ruiny oraz zabytki Cezarei, która są ważną atrakcją turystyczną.

Na podstawie: poszukiwacze.orgAncient OriginsLive Science

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: