Dodaj komentarz

Dziki w rejonie Zalewa wyryły pole, a podleśniczy odnalazł rzymskie denary

monety rzymskie dziki

Rzymskie denary i dziki, fot. David Papa/wikimedia commons

Niedawno odkryto rzymskie denarów podczas grillowania na Podlasiu, a teraz monety odkryły przypadkiem… dziki w rejonie Zalewa w województwie warmińsko-mazurskim. Stado dzików wyryło pole w pobliżu lasu. Za ich śladem poszedł miejscowy podleśniczy, który natrafił na rzymskie denary z I i II n.e.

Na  rzymskie denary natrafił Przemysław Kulpa, na co dzień podleśniczy, który jest jednocześnie miłośnikiem historii i członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej.  Pewnego dnia pan Przemysław wybrał za tropem dzików, który wyryły pole u jednego z rolników w miejscowości Zalewo w powiecie Iławskim. Miał ocenić straty jakie spowodowały. tymczasem dostrzegł coś świecącego. Pogrzebał trochę w ziemi i potem jak się okazało się, były to rzymskie monety z przełomu I i II wieku n.e. Powiadomił o znalezisku konserwatora zabytków z Elbląga, a następnie przekazał denary do muzeum w Ostródzie.

monety rzymskie muzeum Ostroda

Rzymskie denary z I i II wieku. n.e., fot. Muzeum Ostródy

Eksperci dokonali konserwacji monet, których łącznie jest 86. Większość z nich pochodzi z II wieku .n.e. Najstarsza z monet została wybita w 96. r.n.e. za czasów panowania cesarza Nerwy, a najmłodsza z lat 194-195 n.e. czyli z czasów Septymiusza Sewera. Większość z nich zachowała się w doskonałym stanie. – Monety były w zaskakująco dobrym stanie. A to może świadczyć o tym, że zostały schowane na tzw. ciężkie czasy. W II wieku za tę garść monet można było przeżyć cały rok – mówi Marek Jankowski, pracownik muzeum w Ostródzie.

Był na ówczesne czasy spory majątek.- Roczny żołd rzymskiego legionisty wynosił około 300 denarów. Niewolnika za to można było kupić już za dwie takie monety – mówi archeolog Łukasz Szczepański. Badacze zakładają różne hipotezy na temat pochodzenia skarbu. Najprawdopodobniej mógł pochodzić z wymiany handlowej. Z kolei Szczepański sugeruję, że mógł pochodzić z łupu lub został przez Rzymian wypłacony barbarzyńcom-najemnikom.

Monety zostały niedawno zaprezentowane podczas Nocy Muzeów w Ostródzkim muzeum, a stał ekspozycja ma się odbyć latem. Archeolodzy planują przeprowadzić dokłądne prace wykopaliskowe w rejonie Zalewa

Na podstawie: elblag24.plmojemazury.plexpresselblag.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: