Dodaj komentarz

Wytatuowana egipska mumia sprzed 3 tys. lat

mumia-tatuaz-Deir-el-Medina

Szyja muii. Widać na niej, tatuaże dwa siedzące pawiany, które obejmują mumię Tatuaże mumii obejmują dwa siedziąće pawian oraz poniżej oczy Wadjet, fot. Anne Austin

Bioarcheolodzy zbadali egipską mumię kobiety znalezioną w Deir el-Medina. Na mumii liczącej 3 tys. lat znaleziono ponad 30 tatuaży m.in. przedstawiający kwiat lotosu i pawiany. Zdaniem badaczy tatuaże mogły mieć znaczenia religijne, a wytatuowana mumia jest fenomenem i dodaje nowy rozdział do dziejów.

Mumia została znaleziona podczas podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w latach 2014-15 przez Francuski Instytut Archeologii Orientalnej na zachodnim brzegu Nilu w miejscowości Deir el-Medina. Miejscowość ta była w przeszłości zamieszkana przez rzemieślników robotników oraz artystów, którzy budowali i dekorowali groby w pobliskiej Dolinie Królów. Mumia wedle specjalistów datowana jest na lata 1300-1070 p.n.e.

 

Tattooed-Deir-el-Medina-mummy-1300-1070-BC

Zdjęcie mumii z Deir el-Mediny (1300-1070 p.n.e.), fot. Anne Austin

Niedawno amerykańska bioarcheolog Anne Austin z Uniwersytetu Stanforda, otrzymała zlecenie od Francuskiego Instytutu Archeologii Orientalnej, aby zbadać mumię. Badaczka przyglądnęła się mumii pozbawionej głowy. Nagle zauważyła ślady na szyi.

 

mummys-skin

Skóra mumii jest zniekształcona i pokryta żywicą, z tego powodu trudno jest bardzo odkładnie dostrzec wiele tatuaży gołyk okiem jak tatuaż krowy Hathor, fot. Anne Austin

Pierwotnie sądziła, że są to malunki. Postanowiła użyć światła podczerwonego by przejrzeć się mumii. Jak się okazała na szyi mumii znajduję się tatuaż. Ogólnie na całym ciele jest łącznie ponad 30.

 

hathor_1

Egipski malunek przedstawiająca boginie Hathor ssącą krowę fot. Asaf Braverman/Flickr

Zdaniem naukowców tatuaże miały duże znaczenia religijne. Na przykład tatuaż krowy jest związany z egipską boginią Hathor. Symbole na gardle i ramionach miały prawdopodobnie nadawać kobiecie magiczną moc w czasie, gdy śpiewała lub grała na instrumencie podczas rytuałów na cześć Hathor.

Na biodrach kobiety wytatuowano kwiaty lotosu, na ramionach krowy, a na szyi pawiany. Jednak największa uwagę zwracają uwagę wytatuowane oczy, oczy bogini Wadżet, które miały chronić posiadaczkę tatuaży przed złymi mocami. – Niezależnie pod jakim kątem patrzymy na tę kobietę, oczy bogini patrzą na nas – mówi Anne Austin

Badacze również wskazują, że tatuaże mogło być również wyrazem pobożności kobiety. – Wcześniej nie znaliśmy przykładów takiej ekspresji wiary. – .mówi Emily Teeter, egiptolog z Instytutu Orientalistyki Uniwersytetu w Chicago. Zwrócono uwagę na to, że cześć z tatuaży jest wyblakła to z kolei może sugerować, że były wykonywane w różnym odstępie czasowym, a status religijny kobiet z wiekiem wzrastał.

 

Anthropologist-Ghada-Darwish-Al-Khafif-uses-infrared-imaging-to-examine-tattoos-on-mummys-back 1

Antropolog Ghada Darwish Al-Khafif wykorzystuje obrazowanie w podczerwieni do badania tatuaży na plecach mumii. fot. Anne Austin

Uczona zwraca uwagę, że część tatuaży znajduje się w takich miejscach, że musiały być wykonane przez inną osobę. Tatuaże wykonywano w różnym czasie, a prace nad niektórymi były bardzo czasochłonne, a dla tatuowanej kobiety musiały być niezwykle bolesne. Tatuaże nie pełniły roli wyłącznie ozdobnej i miały znaczenie nie tylko dla tej kobiety, ale także dla jej otoczenia Zbadane mumia z Deir el-Mediny jest niezwykła, gdyż przedstawia rzeczywiste obrazy. Do tej pory znamy niewiele wytatuowanych mumii, w większości tatuaże składają się wyłącznie z kropek i kresek.

Co warto podkreślić już wcześniej znajdowane wytatuowane egipskie mumie. W 1891 roku w miejscowości Deir el-Bahari znaleziono trzy wytatuowane mumie kobiet, które były związane z boginią Hatior. Jedną z nich była Amunet – tebańska kapłanka żyjąca w czasach XI dynastii. W okresie Średniego Państwa istniała wręcz moda na tatuaże, która prawdopodobnie przyszła z Czarnej Afryki. Tatuaże złożone z kropek i kresek są na jej prawym udzie, matryce kropek pod jej mostkiem i powyżej pępka, a z wielu rzędów kropek tworzą eliptyczny wzór. Ten tatuaż jest związany z płodnością

Drawing-of-tattoos-on-Amunet-mummy-Dr.-Daniel-Fouquet-1898

Rysunek Daniela Fouqueta z 1898 roku, przedstawiający tatuaż mumii kapłanki Amunet, źtódło: pinterest

Tymczasem Anne Austin znalazła w Deir el-Medina, kolejne wytatuowane ciała. Badaczka, ma nadzieje, że w najbliższym czasie dzięki nowoczesnej technologii uda się przyjrzeć tatuażom , by odczytać ich znaczenie.

Na podstawie: Live ScienceNature,

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: