Dodaj komentarz

Irlandzki Zamek Ashford

Zamek Ashford

Fot. Ashford.ie

Dziś z ciekawostek będzie historii irlandzkiego Zamku Ashford, położonym nad brzegiem jeziora Lough Corrib, w pobliżu miejscowości prowincji Mayo.

Przez wiele wieków pełni rolę twierdzy, która była nie do zdobycia. Jego budowę rozpoczęto w 1228 roku, by chronić granic irlandzkiego królestwa Connacht Zamek był również siedzibą rodu De Burgh Zbiegiem czasu ród zmienił nazwisko z Burgh na Burke. Ród uważał się, za za rdzennie irlandzki i nie uznawał zwierzchnictwa monarchów brytyjskich, zamieszkując mury zamku narażony był na liczne ataki ze strony Anglików.
W okresie podboju Irlandii przez angielską dynastię Tudorów, Zamek Ashford, znajdował się wielokrotnie w trakcie wojen irlandzkich klanów ze zdobywcami. W 1584 roku po wyznaczeniu na gubernatora Connachtu sir Richarda Bingham, w prowincji wybuchło kolejne powstanie. Przywódcą tego powstała była wdowa po Richardzie Burke, Grace O’Malley – zwana „królową piratów” oraz jej młodszy syn Theobald Bourke.
Walka rebeliantów była zaciekła, trwała kilka lat, ale ostatecznie bunt zakończył się klęską i w 1589 roku twierdza Ashford przeszła w ręce Bingham’a, który rozpoczął przebudowę zamku. Warownia zmieniła kilkakrotnie właścicieli.
Jednak największe przeobrażenie zamku nastąpiło, gdy został przejęty irlandzki arystokratyczny ród Guinness’ów. To za ich sprawa średniowieczna budowla została przebudowana w ogromnym zamkowym kompleks z ogromną ilością baszt zwieńczonych blankami, galerii, ostrych strzelistych łuków oraz malowniczy park. Ta zmiana nadała zamkowi ostateczny kształt, który łączy w sobie elementy wiktoriańskie i neogotyckie.
Od początku XX wieku do dzisiaj zamek pełni rolę bardzo luksusowego pięciogwiazdkowego hotelu. Zdjęcie pochodzi z Ashford.ie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: