3 Komentarze

Sprawa ulicy Anieli Krzywoń i sprostowanie w sprawie Młodzieżowej Rady Miasta Zielona Góra

Aniela-Krzywon

W sprawie Młodzieżowej Rady Miasta Zielona Góra, o której była mowa przy artykule z 27 kwietnia w sprawie plany zmiany nazwy ulicy Anieli Krzywoń, należy się sprostowanie, które wynikało z nieporozumienia i niedopatrzenie dokładnych informacji. Chodzi o blednę stwierdzenie „działacze Młodzieży Wszechpolskiej oraz Młodzieżowa Rada Miasta Zielonej Góry, de facto zdominowana przez narodowców, podjęli wniosek w sprawie zmian nazw ulic.”

Młodzieżowa Rada Miasta jest organem apolitycznym jak stwierdziła. Jeden z 26 członków rady jest członkiem stowarzyszenia „Młodzież Wszechpolska”, a projekt uchwały złożyło pięciu osób z rady, z 26 obecnie zasiadających, z których większość nie należy do żadnych zrzeszeń czy partii. Młodzieżowa Rada ponadto stwierdziła, że złożyła wniosek o zmianę nazw ulic jeszcze zanim uchwalono przed ustawą „dekomunizacyjną”, wbrew ostatnim doniesionym medialnym. Za niecelową błędną informację o tym, że „nacjonaliści stanowią większość Młodzieżowej Rady Miasta Zielona Góra”nalezą się przeprosiny.

Strona Historia zapomniana i mniej znana jest również apolityczna, nie mniej w samej zaś co do sprawy zmiany ulicy, historii i postaci Anieli Krzywoń, to stanowisko jest niezmienne. Do historii należy podejść w sposób obiektywny i złożony, gdyż historia nie jest czarno-biała. Ocena szeregowej Anieli Krzywoń, córki legionisty – osadnika wojskowego, sybiraczki, która walczyła Wojsku Polskim u boku Armii Czerwonej na froncie wschodnim i zginęła w pożarze w bitwie pod Lenino, w trakcie ratowania dwóch rannych żołnierz oraz dokumentacji, tylko ze względu na to, że otrzymała oprócz polskiego odznaczenia, tytuł Bohatera Związku Radzieckiego i z tego powodu ma się „złe kojarzyć” jest krzywdząca i niesprawiedliwa. Krew walczących polskich żołnierzy, którzy walczyli na zachodzie u boku Brytyjczyków i Amerykanów oraz tych na wschodzie u boku Armii Czerwonej jest taka sama.

źródło: Młodzi dekomunizują: Mamy swoich bohaterów, Inka zamiast Anieli Krzywoń – gazeta.pl

Poniżej biografia Anieli Krzywoń:

aniela_krzywon_archiwalna_fotografia-1Aniela Krzywoń urodziła się 27 kwietnia 1925 roku w miejscowości Puźniki w powiecie buczackim w województwie tarnopolskim na Kresach Wschodnich. Pochodziła z rodziny o tradycjach patriotycznych, jej ojciec Tadeusz, walczył w Legionach, w wojnie polsko-bolszewickiej (1919-1920), a także w kampanii wrześniowej.

Po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939, Kresy Wschodnie znalazły się pod radziecką okupacją. W 1940 roku rodzina Krzywoniów została deportowana w głąb ZSRR, do wsi Jakutino w rejonie Szytkina w obwodzie irkuckim. Później rodzinę przeniesiono do Kańska w Kraju Krasnojarskim, gdzie Aniela rozpoczęła pracę – początkowo w zakładach przemysłu drzewnego, a następnie w charakterze frezera w zakładach zbrojeniowych.

29 maja 1943 roku wstąpiła jako ochotnik tworzącej się 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki  nad Oką pod dowództwem Zygmunta Berlinga, która była zalążkiem tworzącego się Wojska Polskiego. Otrzymała przydział do 2 kompanii fizylierek, 1. Samodzielnego Batalionu Kobiecego im. Emilii Plater.

Podczas bitwy pod Lenino Anielę przydzielono do oddziału ochrony sztabu 1. Dywizji Piechoty, w stopniu szeregowej, z zadaniem ochrony ciężarówki z dokumentami sztabowymi. 12 października 1943 roku samochód trafiony niemiecką bombą lotniczą stanął w płomieniach. Aniela Krzywoń nie zważając na płomienie oraz ostrzał wroga uratowała z ciężarówki skrzynię z dokumentami i dwóch rannych, sama zaś zginęła w pożarze. Tak całe zdarzenie przedstawił ówczesny dowódca armii, generał Zygmunt Berling:

„Okoliczności śmierci Anieli Krzywoniówny wywarły na mnie i na wszystkich ogromne wrażenie. Jej bohaterstwo, odwaga i poświęcenie, dzielność naszych walczących kobiet – można było wtedy uhonorować i utrwalić w narodowej pamięci tylko nadaniem najwyższych odznaczeń wojskowych. Dlatego rozkazem odznaczyłem szeregowca Anielę Krzywoń i kapitana Wysockiego – Krzyżem Virtuti Militari i wystąpiłem do najwyższych władz radzieckich o pośmiertne nadanie im tytułu Bohatera Związku Radzieckiego”.

Za swój czyn została pośmiertnie odznaczona Orderem Virtuti Militari V klasy, tytułem Bohatera Związku Radzieckiego (dekret Prezydium Rady Najwyższej ZSRR z 11 listopada 1943 r.) i Medalem Złotej Gwiazdy oraz Orderem Lenina. Pochowana na polskim cmentarzu wojskowym w Lenino.

Jej imię noszą ulice w wielu miastach Polski, m.in. w: Bielsku-Białej, Krakowie, Nowej Dębie, Skierniewicach, Szczecinie, Warszawie, Zabrzu, Zielonej Górze oraz za granicą – w Kańsku na Syberii. W okresie PRL jej imieniem nazwano wiele szkół (np. w Legnickim Polu, gdzie w okolicznej miejscowości Mikołajowice mieszka jej brat), drużyn harcerskich i gromad zuchowych. 5 stycznia 1985 roku, w syberyjskim mieście Kańsk, odsłonięto pomnik Anieli Krzywoń

Warto wspomnieć również o innych członkach rodziny Krzywoniów, którzy swoją jedyną z możliwych dróg do Ojczyzny rozpoczynali w Sielcach nad Oką. Ojciec Wandy stryjecznej siostry, Albin, który jako oficer przeszedł szlak bojowy, zginął w bratobójczej walce z podziemiem antykomunistycznym w Antoninku koło Ostrowa Wielkopolskiego. Jej stryj, Franciszek, w walkach pod Lenino został ciężko ranny, a Wanda doszła do Berlina, została odznaczona Krzyżem Grunwaldu III klasy i dosłużyła się stopnia majora. Inna krewna, Wiktoria Krzywoń w szeregach 2. Armii Wojska Polskiego zakończyła kampanię wojenną w Dreźnie i odznaczona została m. in. medalem „Zasłużony na Polu Chwały”.


Literatura:

Jan Karaskiewicz, Edward Pawłowski, Fizylierka Aniela Krzywoń, Wydawnictwo MON, Warszawa 1988

Tadeusz Dybeł, Aniela Krzywoniówna – bohaterka z pod Lenino, „Głos Radziszowa” nr 11, V 2001, s. 1, s. 8.

3 comments on “Sprawa ulicy Anieli Krzywoń i sprostowanie w sprawie Młodzieżowej Rady Miasta Zielona Góra

  1. Na zdjecie nie jest Aniela. To jest Natalia Kaczujewskaja, sanitariuszka 105 pulku gwardii, bochater walk za Stalingrad.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: