Dodaj komentarz

XVII-wieczna suknia dworzanki i tajna misja królowej Henrietty Marii Francuskiej

suknia-XVII-wiek-Telex

Fto. STR/AFP/Getty Images

Holenderscy historycy i eksperci zbadali świetnie zachowaną suknię oraz resztę części garderoby oraz przedmiotów ze skrzyni, którą wydobył zespół nurków ze XVII-wiecznego wraku znajdującego w pobliżu wyspy Telex. Ich zdaniem suknia należała prawdopodobnie do szkockiej hrabiny Roxburghe – Jean Ker, która była jednocześnie powiernicą i dworką królowej Henrietty Marii Francuskiej. Miała towarzyszyć królowej w tajnej misji, której celem było zebranie funduszy i wsparcie jej męża Karola I Stuarta przededniu wybuchu I angielskiej wojny domowej.

W sierpniu 2014 Holenderscy nurkowie na dnie Morza Wattowego u wybrzeży wyspy Telex, wydobyli z wraku skrzynię z XVII wieku. W skrzyni znajdowała się suknia utkana z adamaszku.

xvii-wieczna-sukienka-Telex

Suknia z XVII wieku, fot. Peter de Vries/Kaap Skil

Oprócz niej znaleziono inne części garderoby pelerynę, pończochy, satynowe gorsety. Odzież zachowała się doskonałym stanie, prawie nietknięta.

detal sukienki i poncziochy

Detal znalezionej sukni oraz pończochy, fot. Kaap Skil

Poza garderobą w skrzyni były przedmioty takie jak złote nici jedwabne, grzebień, włoska porcelana, kielich z pozłacanego srebra, perfumy i pachnidła.

Pomandery-pachnila-XVII-Telex

Pomandery (fra. pomme d’ambre) – naczynia na perfumy, fot. Kaap Skil

wloska-porcelana-Telex

Znaleziona włoska porcelana, fot. Kaap Skil

grzebien-z-XVII-telex

Grzebień z XVII wieku, fot. Kaap Skil

Ponadto odkryto książki w skórzanej oprawie z herbem Karola I Stuarta, króla Anglii i Szkocji w latach 1625-1649. Podejrzewa się, że wszystkie artefakty mogły należeć do arystokratki, a może nawet członkini rodu królewskiego.

ksiazka-XVII-wieczna-z-herbem-stuartow

Skórzana książka z XVII wieku, z herbem Stuartów, fot. Kaap Skil

Niedawno historycy zajmujący się kulturą, Helmera Helmersa z Uniwersytetu w Amsterdamie i Nadine Akkerman z Uniwersytetu w Lejdzie, postanowili ustalić właścicielkę wydobytych artefaktów z XVII-wieku.  Badacze ustalili, że część rzeczy, w tym suknia należała do Jean Ker – szkockiej hrabiny Roxburghe, powiernicy i dwórki królowej Henrietty Marii.  Bazując na liście z 17 marca 1642 r., napisanym przez Elżbietę Stuart, księżniczkę angielską i szkocką, elektorkę Palatynatu Reńskiego i królową Czech skierowanym do angielskiego dyplomaty sir Thomasa Roe. Stwierdza w nim ona, że jej bratowa Henrietta Maria Burbon zwana też Francuską straciła w czasie rejsu bagaż. Oprócz strojów 2 dwórek i ich pokojówek zaginęły przedmioty m.in. naczynia z prywatnej kaplicy należące do samej królowej.

W marcu 1642 r. królowa podróżowała z tajną misją do Niderlandów, gdy jeden z jej okrętów bagażowych zatonął na Morzu Wattowym. Oficjalnie celem podróży Henrietty Marii było dostarczenie 11-letniej córki Marii na dwór Wilhelma III Orańskiego (dziewczyna miało go poślubić w kolejnym roku), lecz naprawdę chodziło o sprzedaż klejnotów koronnych i zakup za uzyskane pieniądze broni i wsparcie męża Karola I Stuarta w przyszłej I angielskiej wojnie domowej toczonej w latach 1642-1646.

Bogato zdobioną jedwabną suknię oraz resztę artefaktów można od 14 kwietnia oglądać na wystawie Garde Robe, którą otwarto w muzeum Kaap Skil.

Na podstawie: Kaap Skii MuseumLive Science

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: