1 komentarz

W domowym ogrodzie w angielskim Wiltshire odkryto rzymska willę

A Roman villa which was discovered by home owner Luke Irwin while laying electric cables in his garden at his Wiltshire farmhouse (Past Landscapes Project/PA)

Rzymska willa odkryta w w domowym ogrodzie wiosce Brixton Deverill angielskim hrabstwie Wiltshire, fot. Past Landscapes Project/PA

Robotnicy podczas prac montowania instalacji elektrycznej w przydomowym ogrodzie w jednej z wiosek w angielskim hrabstwie Wiltshire dokonali przypadkiem sensacyjnego odkrycia.  Znaleźli pozostałość rzymskiej willi z sprzed ponad 2 tys. lat.

Do odkrycia doszło w domowym ogrodzie w wiosce Brixton Deverill, w pobliżu Tilbury w angielskim hrabstwie Wiltshire. Lokalny artysta zajmujący się produkcją tkanin dekoracyjnych  Luke Irwin, planował przeprowadzić przez teren swojej posesji, aby przystosować starą szopę do zabaw dla dzieci.

rzymska willa w Brixton Deverill

Fot. Past Landscapes Project/PA

Podczas kopania rowu robotnicy natknęli na dobrze zachowaną pod warstwą ziemią rzymską mozaikę. A odkryciu poinformowali archeologów, którzy przybyli na miejsce.

Roman-mosaic_1

Odkryta rzymska mozaika, fot. Past Landscapes Project/PA

Podczas prac archeologicznych pod kierunkiem dr Davida Robertsa znaleziono liczne przedmioty cenną ceramikę, monety oraz biżuterię m.in. brosze.

moneta rzymska w Brixton Deverill

Rzymska moneta odkryta w Brixton Deverill.fot. Past Landscapes Project/PA

Według archeologów znalezione przedmioty oraz mozaika świadczą o tym, że była tu niegdyś rzymska willa należąca do osoby o wysokim statusie społecznym, najprawdopodobniej do jednego z ówczesnych patrycjuszy.

muszla ostryga z rzymskiej willi

Znaleziona muszla, świadcząca o tym, że w rzymskiej hodowano ostrygi, fot. Fot. Past Landscapes Project/PA

Natrafiono także na beczki ze słoną wodą z setkami muszlami, w której hodowano ostrygi Archeologów wzbudziło zaciekawienie również kamienne koryto znajdujące się na terenie posesji. Znaleziono tam rzymską trumną. Ponadto odkryto przedmioty z brązu oraz kości zwierzęce z wyraźnymi śladami rzeźniczego topora.

Roman-coffin

Rzymska trumna, fot. Luke Irwin Rugs/Yotube

Pozostałość willi miał wielkość 50 m na 50 m. Zdaniem badaczy wybudowano ja pomiędzy 175 a 220 r. n.e.. Była nietknięta przez długi okres czasu. Willa popadła w ruinę około 1400 lat temu.

Roman-villa-drawing

Rysunek przedstawiający artystyczną wizję rekonstrukcję rzymskiej willi, fot. Luke Irwin Rugs/Yotube

Badacze uważają, ze pod względem rozmiarów i bogactwa jest to jedna z największych rzymskiej willi tego rodzaju zachowana w Anglii. Możną ją porównać do odkrytej w 1864 roku w Chedworth w hrabstwie Gloucestershire

Na podstawie The TelegraphDailymail, BBC

One comment on “W domowym ogrodzie w angielskim Wiltshire odkryto rzymska willę

  1. Niech Pan ponownie zredaguje tekst, jest wiele błędów 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: