Dodaj komentarz

W Ałtaju Mongolskim znaleziono mumię sprzed 1500 lat

mumia-mongolska-sprzed-1500-lat

Stopy mumii, fot. Siberian Times/Khovd Museum

Archeolodzy podczas prac archeologicznych w Ałtaju Mongolskim znaleźli mumię, prawdopodobnie kobiety z ludu tureckiego pochodzącej sprzed 1500 lat. Znaleziono ją w grobie, pełen przedmiotów codziennego użytku. Stopy mumii ubrane są w obuwie przypominające do złudzenia dzisiejsze adidasy 🙂

W mongolskich części gór Ałtaj, lokalni pasterze natrafili na dziwne znaleziskoi na wysokości 2803 metrów n.p.m. Natychmiast o odkryciu zawiadomili archeologów, którzy przybyli na miejsce.

unwrapping-the-body-1

Ręka mummi, fot. Siberian Times/Khovd Museum

Okazało się, że są to szczątki mumii: stopy oraz ręka, które zachowały się dość w dobrym stanie, gdzie panującym tutaj klimatowi.

unwrapping-the-body-2

Fot. Siberian Times/Khovd Museum

W grobie znajdywały się też szczątki konia, siodło, uzda, głowa owcy, kości kozy oraz owcza wełna i wielbłądzia.

Elaborated-embroidery-2

Siodo konia, fot. Siberian Times/Khovd Museum

Ponadto  odkryto przedmioty codziennego użytku takie jak drewniana misa, gliniana waza, torba podróżna, kubek, ubrania oraz żelazny kociołek. Najciekawsze jest obuwie mumii. Niektórzy żartują, że są bardzo podobne do adidasów.

Elaborated-embroidery

Torba podróżna, fot. Siberian Times/Khovd Museum

mummys-grave-artefacts

Fot. Siberian Times/Khovd Museum

Na podstawie przedmiotów ustalono, że mumia mogła pochodzić z VI wieku n.e. czyli sprzed około 1500 lat. Wówczas teren Mongolii były zamieszkane przez liczne ludy tureckie.

mummys-grave-artefacts-2

Przy mumii znalezione dużo przedmiotów codziennego użyku m.in. drewnianą misę, glinianą wazę czy żelazny kociołek,fot. Siberian Times/Khovd Museum

Wstępne oględziny wykazały, że ciało należało do kobiet. – Z całą pewnością można stwierdzić, że ta osoba nie pochodziła z elit. Przypuszczamy, że ciało należy do kobiety, ponieważ w środku grobu nie znaleźliśmy łuku. Mamy zamiar delikatnie rozwinąć mumię, by specjaliści mogli dokładniej wypowiedzieć się na temat jej płci – powiedział B. Sukhbaatar z Muzeum w Kobdo.

Badacze podkreślają, że odkrycie jest fenomenem. – To odkrycie na skalę światową. Dzięki niemu zyskamy wiedzę na temat starożytnych wierzeń i rytuałów. Już teraz dowiedzieliśmy się, że podczas pogrzebu składano ofiarę ze zwierząt. Możemy również z całą pewnością stwierdzić, że ludy żyjące w tamtym okresie były świetnymi rzemieślnikami.. – dodał Sukhbaatar.

Archeolodzy planują kontynuować prace archeologiczne oraz dalej analizować szczątki mumii.

Na podstawie Siberian Times

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: