Dodaj komentarz

Znaleziono w Anglii na podwórku muzeum arabski pionek szachowy

arabski-pionek-szachowy-Wallingford

Arabski pionek z XII-XIII w., fot. Wallingford Museum

Podczas prac archeologicznych prowadzonych na terenie angielskiego muzeum w Wallingford znaleziono bardzo rzadki, mały arabski pionek szachowy z okresu średniowiecza.

Muzeum Wallingford (Wallingford Museum) znajduję się kilkadziesiąt kilometrów na południe od Oxfordu. Kustosz muzeum Wallingford wpierw myślała, że artefakt jest niewielką rzeźbą kota. Jednak po bliższym zbadaniu okazało się, że jest to pionek szachowy, który ma wystające dwa rogi oraz niewielkie otwory. – Żartowaliśmy, że znajdziemy jeszcze 31 takich pionków z całą szachownicą, ale jest to raczej mało prawdopodobne – mówi Judy Dewey – kustosz muzeum.

Arabic-chess-piece-front-Wallingford-Museum

Arabski pionek z XII-XIII w., fot. Wallingford Museum

Maleńki obiekt został znaleziono na podwórku muzeum. Następnie został oczyszczony i zidentyfikowany jako obiekt do gry planszowej. Pionek został starannie wykonany i ozdobiony. – Znalezisko zostało zbadane przez ekspertów. Stwierdzili, że jest to średniowieczny arabski pionek szachowy. – mówi pani Dewey.

Pionek jest jednym z zaledwie 50 średniowiecznych pionków, jakie do tej pory znaleziono w Anglii. Ten jest wyjątkowy, ma niewiele ponad 2 cm i jest to najmniejszy średniowieczny arabski pionek szachowy w kraju. Został wykonany z kawałka poroża. Pochodzi najprawdopodobniej z przełomu XII i XIII wieku. Rozmiar większości tego typu pionków jest dwukrotnie większy.

Szachy przywędrowały do Europy ze Wschodu z Persji. W większości były wykonane z kości słoniowej. Gra w szachy na naszym kontynencie bardzo się rozpowszechniła. Najpierw grali w nie rycerze, a następnie królowie, a nawet biskupi. Arabski pionek przedstawiał słonia bojowego z wystającym ciosami. W Europie pionek został nazwany „biskupem”, ponieważ ciosy przypominały czapkę  biskupa.  Obecnie „biskup” jest jedną z fiigur nazywany gońcem

Zdaniem pani kustosz Dewey, zabytkowy budynek muzeum pochodzący z czasów dynastii Tudorów, należał do osoby zamożnej, która być może grała w szachy i zgubiła pionek. W miasteczku w Wallingford znajdował się zamek, gdzie goście grali w szachy, nawet mnisi.

Na podstawie Oxford Times

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: