Dodaj komentarz

Neolityczni ludzie przewieźli łodziami jelenie na szkockie wyspy

Stalking-Hunting-in-Scotland-red-deer

Jeleń szlachetny w Szkocji, fot. Getty Images

Jelenie szlachetne pojawiły się na szkockich Orkadach i Hebrydach Zewnętrzne dość późno, bo dopiero ok. 5 tys. lat temu za sprawą ludzi, którzy przewieźli je łodziami. Badacze od wielu lat zastanawiali się skąd zostały sprowadzone na te wyspy. Najnowsze badanie genetyczne wskazują na zaskakujący kierunek. Nie pochodziły ze Szkocji właściwej, sąsiedniej Irlandii czy nawet z Norwegii, a najprawdopodobniej z Belgii.

Jeleń szlachetny należy do jednego z największych gatunków z rodziny jeleniowatych. Są też jednocześnie największymi dziś dzikimi zwierzętami zamieszkującymi Wielką Brytanię. Tuż przed ostatnim zlodowaceniem jelenie wywędrowały z północy Europy na obszar południowej Hiszpanii, gdzie było zdecydowanie cieplej. Ok. 10 tys. lat temu powróciły na teren niemal całej Europy, poza szkockimi wyspami – Orkadami i Hybrydami Zewnętrznymi. Na tych wsypach pojawiły się dopiero ok. 5 tys. lat temu, za sprawą pierwszych rolników, którzy przywieźli łodziami.

Badacze z Uniwersytetu w Cardiif pod kierunkiem David Stantona zastanawiali się z jakiego miejsca zostały sprowadzone. Pierwotnie uważali, że mogły pochodzić ze Szkocji lub Irlandii, a nawet z Norwegii. Jedna badanie genetyczne wykluczyły, gdyż jelenie nie były spokrewnione ze sobą. W tym roku ponownie przeprowadzone badanie DNA jeleni i wiele wskazuję, że mogły pochodzić z terenów Belgii. Naukowcy są zaskoczeni obrotem sprawy.

Red-Deer-Orkney

Jeleń szlachetny na Orkadach, fot Rabbie’s drive/guide, George/ Rabbie’s Small Group Tours

Od dawna było wiadomo, że neolityczni ludzie transportowali łodziami zwierzęta hodowlane takie jak świnie, owce czy bydło, co jest związane z początkiem rozwoju rolnictwa. Jednak nie wiedzieliśmy, że także jelenia i to tak daleką drogą morską. To może świadczyć o tym, że udanej próby oswojenia jeleni przez ludzi, a następnie zostały przetransportowane na wyspy. Powodem zabranie jeleni mógł być fakt, że zwierzęta  stanowiły wartościowe źródło pożywienia, skór, oraz poroży Badanie także pokazują, że ludzie z neolitu mieli rozwinięte umiejętności żeglarskie, które umożliwiły im przemierzanie znacznych odległości droga morską.

Badaczom pozostała do rozwiązanie ostatnia zagadka. – Teraz szukamy wspólnego przodka tych jeleni – powiedział Stanton. Wyniki badań ukazały się w Proceedings of the Royal Society B

Na podstawie The GuardianBBC,Proceedings of the Royal Society B

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: