Dodaj komentarz

Znaleziono w Danii złoty krzyżyk sprzed ok. 1100 lat, który może zmienić historię

złoty-krzyzyk-Dania-1

Złoty krzyż znaleziony w Aunslev, fot. Vikingemuseet Ladby

Duńśki Amator-poszukiwacz podczas spaceru na polach w pobliżu miejscowości Aunslev znalazł złoty krzyżyk sprzed ok. 1100 lat. Prawdopodobnie jest to najwcześniejszy symbol chrześcijański jaki do tej pory odkryto w Danii. Znalezisko każe na nowo napisać historię chrześcijaństwa w tym kraju.

Dennis Fabricius Holm 11 marca, wrócił wcześniej z pracy do domu. Wziął ze sobą wykrywacz metalu, a następnie udał się na spacer w pobliżu miasta Aunslev we wschodniej części wyspy Fionia w środkowej Danii. – Nagle wpadłem na coś. Kiedy przewróciłem kępy ziemi zobaczyłem krzyż, nie byłem w stanie myśleć o niczym innym  – powiedział Holm, który zgłosił odkrycie archeologom. – Holm rzeczywiście dokonał absolutnie sensacyjnego odkrycia – mówi archeolog Malene Beck z Muzeum Vestfyns.

Chrystus-z-Aunslev

Przód krzyżyka z Aunslev z ukrzyżowanym Jezusem, fot. Vikingemuseet Ladby

Krzyżyk z Aunslev jest wykonany w całości ze złota. Ma 4,1 cm wysokości i waży 13,2 g. Przednia część krzyżyk przedstawia wizerunek ukrzyżowanego Jezusa. Jego postać została uformowana z drutu oraz filigranowych kuleczek. Z kolei tylna część jest gładka. Niektórzy spekulują, ze krzyżyk mógł być wisiorek noszonym przez jedną z kobiet wikingów.

Kristus-fra-Aunslev-back

Gładki tył krzyżyka z Aunslev, fot. Vikingemuseet Ladby

Znalezisko przykładem jest niezwykle rzadkich wyjątkowych krzyży wykonywanych w Skandynawii we wczesnym średniowieczu. Znajdywano już wcześniej podobne krzyże.

Birka-krzyzyk

Srebrny krzyżyk z kobiecego grobu w Birce w Szwecji, fot. Aardvarchaeology

Jeden z nich niemal podobny, ale pokrytym srebrem znaleziono w 1879 roku, w kobiecym grobie w Birce niedaleko Sztokholmu.

Ketting-2

Części srebrnego krzyżka z pochówku w Ketting na wyspie Als, fot. Aardvarchaeology

Następne dwa znaleziono już w Danii, ale zachowały się wyłącznie w częściach. Jeden z nich natrafiono  1927 r. pochówku w Ketting na wyspie Als, a drugi w Omø, zaledwie kilka miesięcy temu.

Omoe-hand

„Dłoń” z krzyżka z Omø, fot. Aardvarchaeology

Jednak krzyżyk z Aunslev jest wyjątkowy. Według ekspertów jest jednym z najlepiej zachowanych chrześcijańskich artefaktów znalezionych oraz jednym z prawdopodobniej najstarszych w Danii. Znalezisko jest datowane na około 900-950 roku.

Już pierwsi chrześcijańscy misjonarze pojawili w Danii już w VIII wieku. Do tej pory za najstarszym symbolem chrześcijaństwa w Danii uchodził kamień runiczny z Jelling. Wyryto został na nim napis z 965 roku oraz wizerunek Jezusa na krzyżu. Został wzniesiony w celu upamiętnienia chrztu Danii przez przez króla Haralda Sinozębego.

Odkryty krzyżyk w Aunslev, każde na nowo napisać rozdział historii chrześcijaństwa w Danii.

Na podstawie Poszukiwacze.orgVikingemuseet LandbyAardvarchaeology

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: