Dodaj komentarz

Ludzie przybyli do Irlandii 2,5 tys. lat wcześniej niż sądzono

jaskinia-alice-gwendoline-rzepak-niedzwiedzia

Jaskinia Alice i Gwendoline w hrabstwie Clare w prowincji Munster, w której znaleziona kość niedźwiedzia, fot. James Connoly/BBC

Od wielu dziesięcioleci archeolodzy poszukują najstarszych śladów ludzkiego osadnictwa w Irlandii. Najwcześniej ślady pochodzą z mezolitu. Niedawno dwie badaczki znalazły na kości niedźwiedzia brunatnego pochodzącej z jednej z irlandzkich jaskiń, ślady nacięcia narzędziem z krzemienia sprzed z ok. 12,5 tys. lat, czyli z okresu paleolitu. To oznacza, że są to najstarszy dowód na obecność człowieka na wyspie, niż do pory sądzono. Odkrycie każe na nowo napisać rozdział historię ludzkich dziejów w Irlandii.

Już pod połowy XIX wieku były prowadzone poszukiwania najstarszych dowodów bytności człowieka w Irlandii. Najstarszym jak do tej pory śladem ludzkiego osadnictwa było znaleziona w latach 70 XX w. stanowisko archeologiczne na górze Sandel w hrabstwie Londonderry w Irlandii Północnej datowane na około 9-10 tys. lat p.n.e, czyli pochodzące z mezolitu. Niestety na starsze ślady z paleolity do tej pory nie trafiono. Mogło to być spowodowane epoką lodowcową, która powodowała, ze ludzie rzadko pojawiali się w północnej części Europy.

dr Dowd z rzepka

Dr Marion Dowd z niedźwiedzią rzepką, fot. Institute Technology of Sligo

Jednak pojawiło się niedawno przełom w tej sprawie. Dwie archeolożki z dr Marion Dowd, archeolog z Instytutu Technologicznego w Sligo i dr Ruth Carden z Narodowego Muzeum Irlandii znalazły wreszcie dowód na ślady ludzi w paeolicie. Badaczki poddały analizie  rzepkę dorosłego niedźwiedzia, którą znaleziono w 1903 roku wraz wraz z tysiącami innych kości w Jaskini Alice i Gwendoline w hrabstwie Clare w prowincji Munster. Kość znajdowała się później od lat 20 XX. w kartonie w Narodowym Muzeum Irlandii w Dublinie.

Po pierwszy raz kość badała dr Carden w 2010 i w 2011 roku przeanalizowała niedźwiedzią rzepkę, znalazła na niej siedem nacięć zadanych ostrym krzemieniem. Również tą sprawą zainteresowała się specjalistka od archeologii jaskiniowej  pani dr Dowd.

Badaczki poddały kości datowaniu radiowęglowemu w Chrono Centre na Queen’s University Belfast. Analizy przeprowadzone niezależnie w dwóch laboratoriach dały zgodnie wynik 12,8-12,6 tys. lat. – Spodziewałyśmy się prehistorycznej daty, ale rezultat sięgający paleolitu był dla nas całkowitym zaskoczeniem – mówi dr Dowd. Panie dr wysłały kość do Uniwersytetu w Oksfordzie, aby powtórzyły datowanie radiowęglowe. Wynik okazał się taki sam.

niedzwiedza rzepka ze sladami naciec

Rzepka niedźwiedzia ze śladami siedmiu nacięć dokonanych krzemieniem, fot. James Connoly/BBC

Dla pewności badaczki wysłały kość do trzech specjalistów z prośbą, aby potwierdzić. Analizy ujawniły, że nacięć dokonano na świeżej kości. Zapewne ktoś bez wprawy próbował przebić się przez twardy staw kolanowy i w efekcie zostawił na powierzchni rzepki aż siedem nacięć. Rzepka niedźwiedzia jest więc niewątpliwie dowodem na to, że jacyś ludzie byli w Irlandii ponad 2500 lat wcześniej niż na to wskazywały najstarsze znane dotąd ślady. W paleolicie Irlandia była już wyspą, dlatego uważa się, że grupy myśliwych-zbieraczy musiały tu przybyć łodzią.

Niedźwiedzia kość z jaskini, na której widać ślady nacięć wykonane krzemieniem, wyznacza nowy początek ludzkiego osadnictwa w Irlandii. – Wreszcie udało się ujawnić pierwszy kawałek układanki. To dodaje nowy rozdział ludzkich dziejów w Irlandii – podkreśla dr Dowd. Obydwie badaczki planują poddać badaniu pozostałe znalezione kości w 1903 r. w jaskini Alice i Gwendoline oraz także ponownie przeprowadzić tam wykopaliska. Być może kości i stanowisko archeologiczne mogą pokazać jeszcze niespodzianek związanych z przeszłością Irlandii.

Na podstawie: Institute of Technology Sligo Irish ExaminerLive Science

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: