Dodaj komentarz

Neandertalczycy jedli mamuty i nosorożce z roślinami

Ice_age_fauna_of_northern_Spain-Mauricio_Antón

Rys. Mauricio Antón, PLoS Biology, C. Sedwick „What Killed the Woolly Mammoth?”, Creative Commons

Niemieckim badaczom udało się ustalić czym się żywili krewni neandertalczyków zamieszkujący teren dzisiejszej Belgii. Ich dieta składa się w 80% z mięsa mamutów i nosorożców, a reszta 20 % z roślin i owoców.

Badania przeprowadzili niemieccy naukowcy z Centrum Ewolucji Człowieka i Paleośrodowiska (HEP) w niemieckiej Tybindze. Placówka należy do instytucji badawczej Senckenberg Gesellschaft für Naturforschung (SGN).

Bo badań wykorzystano znalezione na dwóch stanowiska archeologicznych kości neandertalczyków w jaskini Grott de Spy w Belgii. Na stanowiska znajdywano wcześniej bardzo liczne szczątki zwierząt –  mamutów, nosorożców włochatych, dzikich koni, reniferów, żubrów, wilków, jaskiniowych lwów i hien oraz niedźwiedzi, żyjących 45-40 tys. lat temu.

Wykonano badania izotopowe zachowanego w kościach kolagenu neandertalczyków. Kolagen jest głównym białkiem tkanki łącznej i można go znaleźć w kościach, zębach, chrząstkach, ścięgnach, więzadłach i skórze.

neandertalczycy ogien

Neandertalczycy nad ogniskiem, autor rysunku Randi Oliver/NASA

Wyniki badań wykazały, że dieta neandertalczyków była bardziej zróżnicowane od diety zwierząt drapieżnych.Dieta neandertalczyków składała się w 80% z mięsa, a pozostałe 20% z roślin i owoców.  – Wcześniej zakładano, że neandertalczycy korzystali z tych samych źródeł pokarmu, co żyjące obok nich zwierzęta.  Jednak nasze wyniki świadczą jednak o tym, że wszystkie drapieżniki zajmowały szczególną niszę i wolały polować na drobniejszą zwierzynę, taką jak renifery, dzikie konie czy prażubry. Neandertalczycy specjalizowali się przede wszystkim w polowaniu na wielkich roślinożerców – mamuty i nosorożce włochate.  – tłumaczy prof. Hervé Bocherens z HEP.

Badacze od dziesiątek lat starają się wyjaśnić co spowodowało wymarcie neandertalczyka 40 tys. lat temu. Co ciekawe w podobnej proporcji 80% do 20%  co dieta neandertalczyków składała się dieta homo sapiens, żyjącego nieco później, gdzie również pojawiały się rośliny. Jeśli nie brak pożywienie, to co było przyczyną wyginięcia krewnych człowieka? Pytanie to pozostaje póki co bez odpowiedzi

Na podstawie DailymailNews Discovery

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: