Dodaj komentarz

W Pradze odnaleziono kolekcje książek okultystycznych należących do Himmlera

Baroque-library-hall

Czeska Biblioteka Narodowa w Pradze, w której znaleziono książkei okultystyczne. Na zdjęciu przykładowa księga dotycząca czarów z Niemiec z XIV wieku, fot. Wikimedia commons

W jednym z magazynów czeskiej Biblioteki Narodowej w Pradze doszło sensacyjnego odkrycia. Odnaleziono ponad 13 tysięcy książek okultystycznych, które na zlecenia szefa SS Heinricha Himmlera zostały zagrabione z bibliotek z krajów okupowanych przez III Rzeszę. Zapomniana kolekcja była nietknięta od lat 50-tych XX wieku.

W 1935 roku powstała pod szczególnym nadzorem Heinricha Himmlera specjalna jednostka SS – ośmioosobowa H-Sonderkommando, gdzie litera H pochodzi od niemieckiego wyrazu Hexe (Czarownica). Celem tej komórki był odnalezienie zbioru książek dotyczących czarów, okultyzmu oraz sił nadprzyrodzonych. Zespół przeszukał w latach 1935-1944,  260 bibliotek i archiwów, szukając ksiąg i zapisków na temat procesów o czary w średniowieczu. Poszukiwania obejmowały zarówno cały teren Niemiec, kraje okupowane przez nie oraz resztę Świata.

Zentralbild Reichsführer SS Heinrich Himmler (Aufnahme 1938)

Heinrich Luitpold Himmler 1900 – 1945)

Himmler miał obsesję na punkcie okultyzmu i mistyki. Był członkiem okultystycznego Towarzystwa Thule. Według historyków Himmler szukał dowodów na potwierdzenie hipotezy, że procesy o czary były zorganizowaną przez Kościół katolicki operacją mającą na celu całkowite zniszczenie rasy aryjskiej. Zrabowane zbiory weszły w skład należącej do Himmlera tzw. „Biblioteki Czarownic”. Prawdopodobnie książki znalezione w czeskiej Bibliotece Narodowej w Pradze są częścią tej właśnie kolekcji.

Kolekcja przeleżała tam nie ruszana przez nikogo od lat 50-tych XX wieku. Bjørn Helge Horrisland, norweski historyk specjalizujący się w masonerii, który osobiście brał udział w identyfikacji części kolekcji, powiedział, że blisko połowa odnalezionych książek czyli jakieś 6 tysięcy była własnością biblioteki Norweskiego Zakonu Wolnomularskiego w Oslo. Zostały zagrabione przez nazistów w trakcie niemieckiej okupacji kraju.

W ramach ciekawostki należy dodać, że dokumenty zebrane przez H-Sonderkommando dotyczące „Procesów o czary” zostały odnalezione i zabezpieczone w 1946 roku przez polski komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa na terenie pałacu w Sławie Śląskim. W całości przekazano je do poznańskiego Archiwum Państwowego.

Na podstawie: DailymailThe Local.no

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: