Dodaj komentarz

Genetycy odczytali najstarsze ludzkie DNA sprzed 430 tys. lat

homonidzi

Rysunek przedstawiajacy jak mogli wyglądać ludzie z Sima de los Huesos. autor: Kennis & Kennis/Madrid Scientific Films

Niemieccy paleogenetycy zbadali najstarsze próbki ludzkiego DNA, pochodzące od tajemniczych ludzi z hiszpańskiej Sima de los Huesos sprzed 430 tys. lat. Wyniki badań wykazały, że ci ludzie byli przodkami wczesnych Neandertalczyków. To z kolei zmusza naukę do napisania na nowo ludzkiego drzewa genealogicznego.

Na początku lat 90-tych XX wieku, hiszpańscy archeolodzy prowadzili prace archeologiczne na północy kraju w górach Sierra de Atapuerca. W jednej z jaskiń w szybie Sima de los Huesos natrafili na, aż 7 tys. kości i zębów, należące do 28 hominidów sprzed 430 tys. lat.

Przez wiele lat badacze nie byli zgodni, do jakiego gatunku ludzkiego mogły należały znalezione szczątki. Jedni wskazywali na Homo antecessora, drudzy na Homo heidelbergensis, a jeszcze inni na wczesną formę Neandertalczyka. Szczątki wykazywały anatomiczne podobieństwo do tego ostatniego, choć badania DNA mitochondrialnego wykazały pokrewieństwo z Denisowianami.

Aby rozwiązać jednoznacznie wątpliwości trzeba było poczekać na najnowsze techniki badań. W 2006 r. naukowcy zamrozili zęby i tkanki z łopatki właśnie z myślą o przyszłych badaniach. W tym roku niemieccy paleogenetycy z Zakładu Genetyki Ewolucyjnej Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka w Lipsku pod kierunkeim zespołu Matthiasa Meyera przeprowadzili badania.

probka-ze-szczatkami-z-Sima-de-Huesos

Próbka ze szczątkami z Sima de Huesos, fot. Javier Trueba/Madrid Scientific Films

Naukowcy pobrali dwie próbki jądrowego DNA z kości z Sima de los Huesos, a następnie poddali je analizie. Badania były trudne i czasochłonne, gdyż musieli poznać zaledwie 0,1 proc. genomu, a także ze względu na wiek znaleziska DNA uległo znacznej fragmentacji. Wynik analiz okazały się zaskakujące. Ludzie pogrzebani z Sima de los Huesos byli spokrewnieni bardziej Neandertalczykami niż z Denisowianami. Obie linie ewolucyjne gatunków rodzieliły się nie wcześniej niż 430 tys. lat temu.

Analiza próbek także potwierdziła pewne podobieństwo do Denisowian. Jest bardzo ciekawe. ponieważ późnopleistoceńskie próbki neandertalskiego mtDNA są zupełnie inne. To może oznaczać, że w którymś momencie historii nastąpił przepływ nowych genów do populacji neandertalskich w kolejnych falach migracji z Afryki. Wyniki prac ukazały się na łamach magazynu naukowego Nature

Jest to kolejny ważny punkt w badaniu pochodzenia człowieka. Mogą one świadczyć o tym, że wcześniejsze przypuszczenia o oddzieleniu się linii rodowej współczesnego człowieka od archaicznych form ewolucyjnych mogło nastąpić pomiędzy 550 a 750 tys. lat temu. Ponadto badacze uważają, że dalsze badania DNA pobieranego ze szczątków pochodzących ze środkowego plejstocenu mogą przyczynić się do wyjaśnienia powiązań ewolucyjnych pomiędzy hominidami żyjącymi w tym czasie na terenach Eurazji..

Na podstawie NatureSciencemag

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: