Dodaj komentarz

Uwięziona jaszczurka w bursztynie pochodzi sprzed 99 mln lat

kolekcja-jaszczurk-uniwersytet-floryda

Kolekcja jaszczurek w bursztynie, fot. Florida Museum of Natural History/Kristen Grace

Amerykańscy badacze Uniwersytetu w Florydzie dokonali analizy jaszczurek uwięzionych w bursztynie, które znaleziono w Birmie. Okazało się, że jeden z okazów pochodzi sprzed 99 mln lat!

Kilka lat temu w Azji w jednej z kopalń q birmańskiej prowincji Kachin znaleziono 12 bursztynów, a w nim uwięzione jaszczurki. Niedawno amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu w Florydzie w Gainsville przebadali znalezione okazy.

Bo badań wykorzystano tomografia komputerową oraz badanie rentgenowskie. Okazało się, że jeden z okazów pochodzi sprzed 99 mln lat i zachował się w niemal doskonałym stanie. – Takie znaleziska pokazują nam nieznane wcześniej różnice między gadami, które żyły w lasach tropikalnych przed milionami lat. Do tej pory zapisy kopalne były nieliczne ze względu na delikatną skórę i kruche kości takich maleństw – mówi Edward Stanley herpetolog z Uniwersytetu na Florydzie, który należy do zespołu badającego jaszczurkę.

Jest to najstarszy odkryty jak dotąd okaz przedstawiający kameleona. Gady te żyły w okresie kredy, który rozpoczął się 145 milionów lat temu. Do tej pory eksperci twierdzili, że kameleony pojawiły się na ziemi przed 25 mln lat.

jaszczurka w bursztynie

Jaszczurka – kameleon, zachowana niemal w doskonałym stanie, bez części odnóży, fot. David Grimaldi

Szkielet gada zachował się w bursztynie tak dokładnie, że widoczne są nawet szpony i łuski, a nawet język. Jaszczurka ta pod względem struktury swoich kości przypomina kameleona.

Inny zachowany okaza jaszczurki

Fot. David Grimaldi

Spośród 12 okazów, jeszcze 2 zachowały się w miarę dobrze. U jednej jaszczurki widać wystający język gada: jego długa i wąska końcówka nie występuje u współczesnych węży i jaszczurek. Druga mała jaszczurka zatopiła się w bursztynie wraz ze stonogą. Bliskość oznacza, że prehistoryczne jaszczurki żywiły się tymi samymi zwierzętami, co współczesne.

jaszczurka-ze-stonogą

Jaszczurka ze stonogą, fot. David Grimaldi

Skąd jaszczurki wzięły w bursztynie? Zapewne około 100 mln lat, mogły się wspinać po drzewach lasu tropikalnego. Prawdopodobnie w wyniku nieostrożności lub braku doświadczenia, ugrzęzły w żywicy. Z czasem zostały całkowicie nią przykryte, a potem żywica stwardniała i zamieniła się w bursztyn, konserwując małe gady.

Odkrycie może pomóc dowiedzieć się więcej o ekosystemie sprzed milionów lat – W fikcyjnym świecie wykreowanym w filmie „Park Jurajski”, naukowcy z tak zachowanych okazów pobierali próbki krwi i klonowali dinozaury. W realnym świecie takie znaleziska mogą pomóc naukowcom w zrozumieniu drogi ewolucyjnej, którą przebyły zwierzęta przez miliony lat – podsumował Stanley.

Kolekcję z jaszczurkami można obejrzeć w American Museum of Natural History. Następnie trafią one do Houston Museum of Natural Science.

Na podstawie University of FloridaThe GuardianLive Science

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: