Dodaj komentarz

We Włoszech znaleziono grób etruskiej księżniczki pełen skarbów

skarby-z-grobowca-etruskiej-księżniczki

Znalezione przedmioty w grobowcu etruskiej księżniczki, złoty skarabeusz, fot. Local.it

Włoscy archeolodzy na ruinach starożytnego miasta Vulci, niedaleko Rzymu, znaleźli grób etruskiej księżniczki pełen skarbów z około VIII wieku p.n.e. Wśród cennych przedmiotów jest m.in. biżuteria oraz złote skarabeusze.

grobowiec księżniczki

Grobowiec młodej dziewczyny, domniemanej księżniczki, fot. ANSA

Starożytny grobowiec znaleziono w dawny etruskim mieście Vulci, w gminie Viterbo, w regionie Lacjum, 80 km od Rzymu. Grób znajdował się na głębokości 3 metrów. Datowany jest na około VIII wieku. p.n.e. Archeolodzy znaleźli w nim wiele cennych przedmiotów, które udało się uratować przed grasującymi szabrownikami.

silver-artifacts

Jeden ze srebenych przedmiotów, fot ANSA

Wśród znalezionych skarbów jest fenicki naszyjnik z bursztynu, dwa egipskie skarabeusze ze złota, z kości słoniowej i srebra, zapinki oraz wiele innych cennych przedmiotów.

artifacts-discovered-in-the-tomb

Fot. Viterbo Oggi

Znaleziono również szczątki młodej dziewczyny wewnątrz grobowca, Była owinięta płótnem oraz ubrana w  biżuterię. Przy niej znajdowały takżę się dzbany oraz garnki. Znalezione  przedmioty świadczą o wysoki kunszcie artystycznym, oraz bogatych kontaktach handlowy Estrusków.

jewelry-found-grave

Biżuteria znaleziona przy zwłokach młodej dziewczyny, fot. Il Messaggero)

Badacze chcą ustalić, kim była młoda dziewczyna. Na podstawie znalezionych przedmiotów można wywnioskować, że mogła należeć do etruskiej elity, być może była księżniczką. Kości nie są niestety zachowane w dobrym stanie, ale mimo to będą stanie wykonać pewne analizy oraz szczegółowe badania. Wstępnie ocenia sie, że żyła około 2800 lat temu.

artifacts-uncovered-at-the-tomb

Inne przedmioty już zabezpieczone, fot. Tuscia Web

Starożytne miasto Vulci, było niegdyś tętniącym życiem etruskim miastem. Etruskowie zamieszkiwali w starożytności głównie północną część Półwyspu Apenińskiego, co najmniej od VII w. p.n.e. aż do I w. n.e. Następnie zostali podporządkowani i wchłonięci przez rozwijającą się kulturę łacińską, z którą graniczyli od południa.

W kwietniu przybędzie międzynarodową grupa archeologów, która będzie kontynuować dalsze pracę w poszukiwaniu dalszych znalezisk.

Na podstawie The Local ItANSATuscia Web

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: