Dodaj komentarz

Odkryto nieznaną osadę anglosaską w Lincolnshire

Graham-Vicker-odkrywca osady

Pewien poszukiwacz-amator odkrył na wschodzie Anglii w hrabstwie Lincolnshire pozostałości nieznanej anglosaskiej osady. Wśród cennych znalezisk są m.in. monety, biżuteria oraz przybory do pisania. Zdaniem archeologów jest to jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych ostatniej dekady.Odkrycie miejsce miało w miejscowości Little Carlton nieopodal Louth w hrabstwie Lincolnshire. Poszukiwacz Graham Vicker przeszukiwał za pomocą wykrywaczy metali świeżo zaorane pole.

Vicker-Daubney-wykopaliska

Adam Daubney i Graham Vickers na stanowisku archeologicznym, fot. University of Sheffield

Poszukiwacz natrafił na srebrny przyrząd do pisania tzw. stylus z VIII wieku. O znalezisku Portable Antiquities Scheme – brytyjski system system zgłaszania znalezisk archeologicznych, który jest zarządzany przez londyńskie British Museum.

_88540929_lin-dfa138

Stylus, fot. University of Sheffield

Po kontynuacji poszukiwań Vicker znalazł łącznie 21 stylusów. Wśród innych znalezisk było 300 zapinek do ubrań, około 100 monet tzw. sceatta z lat 680-790 n.e, które były cienkimi srebrnymi monetami bitymi w Anglii, Fryzji i Jutlandii w okresie anglosaskim oraz mała ołowiana tabliczka z ręcznie wyrytym żeńskim imieniem  „Cudberg”.

sceat-coin350

Moneta tzw. sceatta, fot. University of Sheffield

Na miejscu znaleźli się też archeolodzy z Uniwersytetu z Sheffield, którzy przeprowadzili badania powierzchniowe i wykopaliska.

glass-481741

Szklany liczman dekorowany kolorowymi skręconymi pasmami, fot. University of Sheffield

Archeolodzy natrafili pozostałości stanowiska rzemieślnicze, pieca, ceramikę, pionki do gry, szkło ciężarki oraz kości zwierzęce z uboju. – Liczba zabytków z tego miejsca jest naprawdę niezwykła – to z pewnością nie jest codzienne znalezisko, ale jedno z najważniejszych tego typu stanowisk w tej części świata – powiedział dr Hugh Willmott z Uniwersytetu w Sheffield.

_88537649_animalbone1

Zwierzę kości z uboju, fot. University of Sheffield

Badania geofizyczne i trójwymiarowe modelowanie terenu przeprowadzone przez dr Hugh Willmott i doktorant Pete Townend z Wydziału Archeologii Uniwersytetu w Sheffield, ponadto pozwolił ustalić, że osada znajdowała się niegdyś na wyspie.

Póki co badacze nie wiedzą jaki charakter miała osada. Znalezione przedmioty mogą świadczyć, że mogło być tutaj centrum handlowe lub klasztor ze względu na umiejętność pisania. Wiadomo na pewno, że osada była zamieszkana, aż do przybycia Wikingów. Trudno powiedzieć z jakie powodu została opuszczona, być może z powodu najazdu.

 

Na podstawie Poszukiwacze.orgBBCThe GuardianDailymail

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: