Dodaj komentarz

Znaleziono we Francji najstarszy pochówek muzułmański we Europie

gróby muzułmańskie Niems

Pochówki muzułmanów w Nîmes, fot. Yves Gleize/PLOS ONE

Badacze przeprowadzili analizę genetyczna oraz szkieletów znalezionych w grobie z VIII wieku we francuskim mieście Nimes. Wyniki badań wykazały, że należą do muzułmanów być może wojowników. To oznacza, że najprawdopodobniej jest to najstarszy pochówek muzułmański w Europie.

W okresie Imperium Rzymskiego Nimes było znane jaki wówczas Colonia Nemausus. Wizygoci podbili to miasto w V wieku, gdzie utrzymywali we władaniu, aż do VIII wieku, gdy postępował podboju południowej Europy przez Arabów. Nimes zostało podbite w 725 roku przez arabską armie kalifatu Umajjadów. Ostatecznie zostało wpadło w 752 roku zdobyły je wojska frankijskie króla Pepina Krótkiego.

Postępująca migracja ze świata arabskiego zmieniła średniowieczną Europę. Islam przede wszystkim wpływał na kulturę i politykę krajów basenu Morza Śródziemnego. Choć obecność muzułmanów na terenach dzisiejszej Portugalii i Hiszpanii jest dobrze opisana, brakuje dokładnej dokumentacji ich ekspansji na północ od Pirenejów.

W 2006 roku robotnicy budując podziemny parking znaleźli wczesnośredniowieczny pochówek w pobliżu Nimes. Archeolodzy, którzy powiadomieni przybyli na miejsce, zauważyli, że pochówek jest nietypowy ze względu ułożenie szkieletów. Uczeni zauważyli, że głowa i ciała były skierowane w kierunku, co by oznaczało, że mógł być to w wczesnośredniowieczny muzułmański pochówek, ale na potrzebowali jest potwierdzenia.

Wiek zmarłych muzułmanów ze pochówku

Określono wiek zmarłych, pierwszy miał około 30, drugi 20-29, a trzeci 50, fot. Yves Gleize/PLOS ONE

Niedawno przeprowadzono badania genetycznie oraz badania za pomocą datowania radiowęglowego. Badanie genetyczne wskazało, że szkielety należały do osób, których rodzina wywędrowała z północnej Afryki. Datowanie metodą radiowęglową wskazuje, że pochówek pochodzi z okresu VII – IX wieku. Udało się też określi wiek mężczyzn, pierszy z nich miał około 30, drugi był w przedziale wiekowym miedzy 20 a 29 lat, a trzeci miał 50.

mapa podboju arabskiego w Europie

Zasięg arabskich podbojów w VII-VIII w. i zajęty skrawek, południowej Francji, źródło: Yves Gleize/PLOS ONE

Wyniki potwierdzają arabską obecność we Franci w momencie podboju przez nich Półwyspu Iberyjskiego. – Wiedzieliśmy, że muzułmanie przybyli do Francji w VIII wieku, ale do tej pory nie mieliśmy żadnych materialnych dowodów ich obecności tutaj. – mówi Yves Gleize, antropolog z francuskiego instytutu badań ratunkowych INRAP

Badacze spekulują, ze Berberowie mogli być wojownikami i wchodzić w skład arabskiej armii kalifatu Umajjadów. Jednak na szczątkach nie znaleziono obrażeń, więc trudno powiedzieć, w jaki sposób zmarli i czy w ogóle byli wojownikami. Wojska kalifatu Umajjadów opanowały w VIII wieku północną Afrykę i najeżdżały południe Europy, docierając aż do Francji. Wyniku badań opublikowane na łamach pisma PLUS ONE.

Na podstawie: DailymailThe GuardianPLUS ONE

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: