Dodaj komentarz

W bursztynie znaleziono wymarł kwiat sprzed 15 mln lat

wymarły kwiat w bursztynie

Zatopiony kwiat w bursztynie Fot. George Poinar

Badacze w bursztynie pochodzącym z Republiki Dominikany znaleźli przypadkiem zatopiony nieznany wymarły kwiat. Pochodzi co najmniej sprzed 15 mln lat!

W 1986 roku entomolog prof. George Poinar z Uniwersytetu Stanowego w Oregonie podczas swojej badań wykopaliskowych w Republice Dominikany zebrał ponad 500 bursztynów. Prof. Poinar zajmował się znajdywaniem wymarłych owadów zachowanych w bursztynie.

Niedawno bursztyny po 30 latach zostały poddane konserwacji przez międzynarodowy zespół badaczy. Niespodziewanie jedna z badaczek dr Lena Struwe z amerykańskiego Uniwersytetu Rutgersa w New Brunswick znalazła w jednym z nich wymarły kwiaty sprzed milionów lat. Wyniki badań wysłała prof. Poinarowi. – Okazy są piękne, doskonale zachowane, pochodzą z tropikalnych, parnych lasów Dominikany. Tego rodzaju okazy dają nam wgląd w ekologię środowiska odległych czasów – mówi prof. George Poinar

Zatopiony kwiat z bliska, fot. George Poinar

Kwiat pochodzi sprzed 15 lub  nawet 45 mln lat. Datowanie zatopionych organizmów i roślin w bursztynie jest niezwykle trudna, stąd jest spora różnica w wynikach. Pierwsze datowanie wynikiem analizy mikroorganizmów zatopionych wraz z kwiatem, wykazało, że pochodzi sprzed 15-20 mln lat. Drugie datowanie wiekiem kokolitoforów, składników planktonu, wykazało, że pochodzi sprzed 30–45 lat mln.

Odnaleziony kwiat należy do rodzaju kad astrowych. Astrowe zalicza się do najważniejszych i najbardziej zróżnicowanych roślin okrytonasiennych na Ziemi. Wyodrębnia się w ich przypadku 10 rzędów, 98 rodzin i ok. 80 tys. gatunków. Reprezentują blisko jedną trzecią wszystkich roślin okrytonasiennych. Kuzynem rośliny zatopionej w bursztynie są .m.in. ziemniak, tytoń, petunia, mięta, słonecznik, pieprz oraz kawa.

Fot. George Poinar

W tym wypadku kwiat należy do astrowych rodzaju Strychnos electri. – Niemal wszystkie gatunki należące do rodzaju Strychnos są toksyczne. Każdy zawiera swój własny alkaloid o różnych działaniach. Niektóre są bardziej, inne mniej toksyczne – wyjaśnia Poinar. Obecnie znanych jest ok. 200 gatunków należących do tego rodzaju systematycznego. Część z nich wykorzystuje się jako trucizny, np. strychninę czy kurarę, a w bardzo małych stężeniach również w medycynie.

Na podstawie BBCArs Technica

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: