Dodaj komentarz

Homo sapiens z neandertalczykami krzyżowali się już 100 tys. lat temu

france-museum-quinson-neanderthal-interbreeding

Neandartalczyk oraz krzyżująca się para w francuskim Muzeum Prehistorii w Quinson, fot. Xavier Rossi, Gamma-Rapho/Getty Images

Od dziesiątek tysięcy lat dochodziło krzyżowania się ze sobą homo sapiens z neandertalczykami. Międzynarodowy zespół genetyków znalazł nowe dowody na krzyżowania się obu gatunków ludzi już 100 tys lat temu, czyli dużej wcześniej niż do tej pory uważano.

W 2010 roku badacze odkryli 1-4% DNA neandertalskiego w DNA Europejczyków, Azjatów oraz rdzennych Amerykanów, co było dowodem na krzyżowanie Homo sapiens z Neandertalczykiem. Dotychczasowe badania wskazują, że do najwcześniejszego krzyżowania się obu gatunku ludzi doszło około 65-47 tys. lat temu, a więc zaraz po wyjściu naszych przodków z Afryki.

Międzynarodowa grupa badaczy-genetyków znalazła wcześniejsze dowody krzyżowania się obu gatunków. W skład zespołu wchodziła grupa naukowców z niemieckiego Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka, izraelskiego Centrum Interdyscyplinarnego Herzliya oraz amerykańskiego Cornell University pod kierunkiem Adama Spiela.

neanderthal-wioman-graphic

Kobieta neandertalska z londyńskiego muzeum. fot. pinterest

Badacze przebadali genom kobiety neandertalskiej sprzed 50 tys. lat, która żyła w jaskini Denisowa w górach Ałtaj w Rosji, niedaleko granicy z Mongolią oraz także geny neandertalczyków z Chorwacji i Hiszpanii, a następnie porównali je z ponad 500 genomów z Afryki. U neandertalczyków nie znaleziono śladów DNA Homo sapiens. Przeanalizowano również genom denisowianina, który żył w tej samej jaskini co kobieta neandertalska z Ałtaju, ale w różnym czasie. U mężczyzny także nie znaleziono DNA współczesnych ludzi.

kobieta z neandertalczykiem

Muzeum Prehistorii w Quinson, fot. Pinterest

Z kolei u kobiety neandertalskiej z Ałtaju potwierdzono wcześniej gen, w którym zachował się ślad krzyżowanie się neandertalczyków z homo sapiens. Lecz ten jest starszy niż sądzono i pochodzi sprzed około 100 tys. lat temu czyli podczas pierwszej nieudanej fali migracji. Prawdopodobnie ta grupa opuściła jakiś czas temu Afrykę, a następnie zmieszała się z neandertalczykami, a później wyginęła. Jednak część tych genów pozostała w neandertalczykach i dotarła aż na południowe krańce Syberii.

Przodkowie współczesnych nie krzyżowali wyłącznie z neandertalczykami, ale też z denisowczykami, a ślady ich DNA znajdują się u obecnych mieszkańców Azji Wschodniej i Oceanii.

Na podstawie: Cold Spring Harbor Laboratory, Instytut Maksa PlanckaNatureNeurosciene News

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: