Dodaj komentarz

Koszula z Tarhan ma ponad 5 tys. lat i jest najstarszą koszulą na świecie

The-Oldest-Surviving-Dress-Was-Made-Some-5000-Years-Ago-In-Egypt-1

Koszula z Tarchan – najstarsza koszula na świecie, fot. UCL Petrie Museum

Specjaliści z Uniwersytetu w Oxfordzie przebadali za pomocą metody datowania radiowęglowego egipską koszulę z cmentarza Tarchan. Wyniki badań potwierdziły, że lniana koszula pochodząca sprzed ponad 5 tys. lat, jest najstarszą koszulą na świecie.

Lniana koszula został odkryta w 1913 roku w Egipcie na cmentarzu w Tarchan, 30 km od Kariu przez brytyjskiego egiptologa Williama Flindersa Petrie, wśród stosu płócien. Nie zdawał sobie sprawy z niezwykłego odkrył najstarszą koszulę na świecie.

W 1977 roku płótna wraz z koszulą trafiły do londyńskiego Victoria and Albert Museum w celu przeprowadzenia prac konserwatorskich. Pierwsze badania za pomocą metody datowania radiowęglowego wykazały, że koszula pochodziła z około lat około 3100-2900 p.n.e. czyli z czasów I Dynastii. Jednak to badania okazało się nieprecyzyjnie z powodu niewielkiej próbki.

Próbka tkaniny z koszuli z Tarchan, fot. UCL Petrie Museum

Po latach technika badań naukowych poszła do przodu. Niedawno ponownego badania podjęli się specjaliści z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Nowoczesne i dokładniejsza badania za pomocą datowania radiowęglowego wykazały, że została uszyta pomiędzy 3482 a 3102 r. p.n.e., więc jeszcze sprzed czasów I Dynastii. To z kolei oznacza, że koszula jest nieco starsza niż do tej pory sądzono.

Porównanie poprzednich badań z nowszymi, źródło: UCL

Koszula została wykonana z trzech kawałków materiału. Niestety do dzisiaj nie zachowała się w całości, gdyż brakuję dolnej części, więc jest określić jej długość. Najprawdopodobniej należała do drobnej kobiety lub chłopa. Zachowały się także ślady wskazujące, że była niegdyś noszona

Obecnie koszula z Tarchan znajduję się w londyńskim muzeum Petrie Museum of Egyptian Archeology.

Na podstawie: University Collega LondonDaily Mail

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: