Dodaj komentarz

Tureccy rybacy znaleźli starożytne pitos o wadze 300 kg

turcja-pitos-bizantyjskie1

Wydobyte z Morza Czarnoe bizantyjskie pitos, fot. Aktuelar Arkeoloji

Rybacy nad Morzem Czarnym u wybrzeży prowincji Trabzon w północno-wschodniej Turcji, wydobyli przypadkiem starożytne naczynie pitos. Ogromne naczynie mierzy 1,5 m i waży ponad 300 kg. Pochodzi prawdopodobnie z IV wieku n.e., czyli z czasów Cesarstwa Bizantyjskiego.

Załoga kutra rybackiego Adem Baba 3 wraz z kapitanem Yaku Uzunem wyruszyła w Morze Czarne na łowy, znajdując w pobliżu dzielnicy miasta Trabzon – Arsin. Jakiś czas później załoga zauważyła, że coś ugrzęzło w sieci rybackiej. Zamiast ryb znaleźli ogromne 1,5 metrowe naczynie. Postanowili sprawdzić czy znajduję coś w środku cennego. –  Myślałem, że znajdziemy w naczyniu złoto, ale okazało się puste – powiedział kapitan Yaku Uzun.

Rybacy wraz z kapitanem poinformowali tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki oraz przedstawicieli lokalnego muzeum. Do portu w Araklı przybyli przedstawiciele ministerstwa i muzealnicy. Potrzeba było, aż dziesięciu pracowników muzeum i 45 minut, aby bezpiecznie przetransportować naczynie pokładu na stały ląd. Pitos trafiło do Muzeum w Trabzonie, gdzie zostanie poddane oczyszczeniu i konserwacji. Zdaniem badaczy wydobyte pitos pochodzi z IV wieku n.e. czyli z okresu Cesarstwa Bizantyjskiego.

Grecki pitos z Krety, fot. wikimedia commons

Pitos z greckiego πίθος píthos ‘beczka’, ‘kadź’ były w starożytności glinianymi naczyniami o kształcie zbliżonym do beczki lub jajowatym. Wysokość dochodziła nawet do 2 metrów. Niektóre pitosy pokrywała dekoracja reliefowa. W Pitos przechowywano żywność m.in.: wino, wody czy oliwę. Srebrne pitos był podarunkiem ślubnym. Czasem pitos stanowiło element pochowku zmarłego.

Na podstawie International Business TimesHurriyet Daily NewsAktuelar Arkeoloji

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: